i37 niet op lateren leeftijd in een ambtenarencorps moeten worden opgenomen. 7°. Ofschoon de kwestie der afzonderlijke afdeeling aan eene der departementen niet van invloed behoorde te zijn op de be hartiging der belangen van het dienstvak en van de ambtenaren, wordt het bij de tegenwoordige regeling der afdeelingen aan de departementen noodzakelijk geacht, dat eene afzonderlijke afdeeling voor de Hypotheken en het Kadaster worde ingesteld. Als bijlage is aan dit rapport toegevoegd de hieronder volgende beschouwing nopens eene reorganisatie van den Kadastralen Dienst, die is uitgegaan van een der leden van deze afdeeling en die een belangrijken stap verder gaat dan de voorstellen der Staatscom missie inhouden. De afdeeling meent, dat deze beschouwing over weging verdient, maar acht zich nog niet in staat daaromtrent een eindoordeel uit te spreken, weshalve zij haar ter ernstige en rustige overweging ten zeerste aanbeveelt. Aan het eind van dit rapport spreekt de afdeeling Roermond als hare meening uit, dat de voorstellen der Staatscommissie in houden een zeer gewenschte reorganisatie van ons dienstvak, die een groote stap is in de richting, die noodzakelijk wordt tot meerdere zekerheid van de rechtsbelangen van het publiek, tot verbetering van de verhouding der ambtenaren en tot een zoo danige verbetering van dat dienstvak, die in 's lands belang, tot meerdere appreciatie bij het recht zoekende publiek zal leiden. Reorganisatie van den kadastralen dienst. In 't belang van het Rijk en voornamelijk in 't belang van het publiek zoude het gewenscht zijn den geheelen inwendigen dienst van het Kadaster te wijzigen. Daartoe diende ons land verdeeld te worden in districten. Deze districten moeten zooveel gemeenten omvatten, dat een landmeter daarin gevolg kan geven aan de aanvragen tot het opmaken van meetbrieven en tot het doen van grensregelingen en dan tevens nog de gelegenheid heeft om te zorgen voor de bijhouding van het Kadaster, zoowel meting als schatting. De landmeter heeft zijne standplaats zooveel mogelijk in den kring zijner gemeenten; ten zijnen kantore berusten de minuutplans en bijbladen, benevens al het veldwerk, ook dat van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 137