worden. Bovendien zal in de toekomst de verantwoordelijkheid voor de af te geven bewijzen van bezwaardheid op den Staat gewenteld zijn en logisch is het, dat de Staat de gegevens laat verstrekken door den ambtenaar, die daartoe het best in staat is. Men acht het beste, hiermee te beginnen bij de volgende ver nieuwing der inschrijvingen. Een gewijzigd Reg. 6ga met controle-kaarten (systeem Boer) zou eene eenvoudige, degelijke hypothecaire boekhouding ver zekeren. 3°. Algemeen wordt afgekeurd het dubbele werk van aan- teekening van erfdienstbaarheden enz. in den legger. Het zal de overboeking ingewikkelder maken, terwijl het tevens aanleiding tot verwarring zal geven. 4°. Vele opmerkingen hadden vele leden hierover nog willen maken, maar wegens het vergevorderd uur werden de bespre kingen beperkt. Alleen vonden sommige leden het zeer gewenscht, een klein register aan te leggen, waarin deelsgewijze aangeteekend wordt, welke inschrijvingen zijn doorgehaald. Dat geeft eene goede, ge makkelijke controle. D. Reorganisatie van den kadastralen dienst. i°. Het overgroote deel der leden wenscht verband te zien tusschen den tijd, aan het werk besteed (de reis hieronder dus niet begrepen) en het voor particulier werk in rekening te brengen salaris. Wordt alle tijd, zooals tegenwoordig, aan particulieren in rekening gebracht, dan verkeeren de eigenaren van ver van het kantoor gelegen perceelen in veel ongunstiger omstandigheden dan die van dichtbij gelegen perceelen. Daarom verdient h. i. aanbeveling, den tijd der reis niet te rekenen. Tevens kunnen de reis- en verblijfkosten van landmeter en arbeider ten laste van den Staat komen. Het tarief kan gerust wat hooger gesteld worden, dan thans gebruikelijk is. Onjuist wordt gevonden het beginsel om het tarief te rekenen in verband met de waarde van den grond of met de grootte van de te vestigen hypotheek. Hiervoor wordt h. i. een voldoend bedrag geofferd aan 's Rijks schatkist in den vorm van evenredig registratierecht, het is niet noodig, die zware belasting, die toch al onbillijk werkt, op deze manier nog te verhoogen. Hierbij 143

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 143