komt, dat het vestigen van groote hypothecaire verbanden niet bepaald een bewijs van groote draagkracht is. Slechts één lid wenscht de waarde van den grond in aanmer king te nemen. Anderen vonden dan nog veel beter maatstaf het aantal perceelen. 2°. Meting en schatting in één hand. 't Zal geen betoog behoeven, dat deze vraag door allen een stemmig bevestigend beantwoord wordt. 3°. De drie groepen van landmeters. De voorgenomen splitsing werd algemeen afgekeurd, vond geen verdediger; voornamelijk de splitsing in akten- en belasting-land- meters. Wat toch zal 't gevolg zijn van die splitsing? De eersten zullen zich, hun werk is ontegenzeggelijk veel belangrijker, boven de tweeden geplaatst voelen, voor velen onzer zou de plaatsing bij den belastingdienst eene degradatie beteekenen. Voor de helft zou dit toch het lot moeten zijn. Verder houden we dan, waartegen we steeds zoo geleeraard hebben: het dubbele bezoek aan de perceelen. Vaak toch zal het voorkomen dat de akten-landmeter met weinig meer moeite het belastingwerk gelijktijdig met het aktenwerk zal kunnen doen. Het gevolg van het niet belangrijk zijn van den technischen belastingdienst zal leiden tot schetsmatig of ten minste niet voldoende nauwkeurig opmeten van gebouwen, waarvan de juiste stand op de kaart en ten opzichte van oude meetlijnen voor den akten-landmeter zooveel waarde heeft. Eene veel betere, volgens de meeste leden de eenig juiste, op lossing acht men deze: «Geef iederen landmeter een bepaalden kring, waarin hij al het werk, zoowel aktenwerk als belasting- werk te doen zal hebben. Geef hem daarbij de noodige hulp van een flinken teekenaar, zoo noodig nog van een klerk. In dien kring, waarin de landmeter spoedig thuis is als een ontvanger op zijn kantoor, kan hij zich beijveren alles in orde te hebben en te houden; op zijn kantoor behooren minuut- en veldplans, hulpkaarten, veldwerken enz. aanwezig te zijn. Voor dit archief zij hij verantwoordelijk. Laat de kringen niet te groot zijn, opdat in gewone omstandigheden alle werk ook afgedaan kan worden. Nooit zal te voorkomen zijn, dat te groote toevloed van aan vragen P. W. den geregelden gang verstoren. Hiertoe zal het gewenscht zijn, aan ieder groot kantoor of aan iedere divisie 144

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 144