eenige ambulanten ter beschikking te hebben, om te kunnen assisteeren waar de Ingenieur-Verificateur dit noodig oordeelt. 4°. Eén lid meent dat het mogelijk is om op die wijze met 160 landmeters en evenveel teekenaars den dienst behoorlijk te doen marcheeren, de andere aanwezigen vinden een grooter getal noodzakelijk, wat h. i. geen bezwaar is. Zeer zeker zal het scheppen van een afzonderlijken hermetings- dienst voordeelen brengen; uniformiteit zal beter verkregen wor den, maar deze is toch ook op andere wijze, n.l. door een flinke «Instructie Hermeting» te bereiken. Om die hermeters nu, geheel los van den gewonen dienst onder één hoofd te brengen, lijkt velen onpractisch. Beter lijkt het hun, dat ook de hermeters onder den divisiechef staan. Te groote centralisatie kan die leden niet bekoren. Wat de afwerking van een hermeting betreft, ieder, die wel eens afwerkt aan een ander kantoor, weet, dat dit niet zoo geregeld en aangenaam gaat als aan de bewaring, waar over alle archiefstukken kan beschikt worden, 't Is dus beter, de afwerking te doen plaats hebben op het kantoor, waaronder de hermeting valt. Voor de divisie I.-V.'s moet het ook onaangenaam zijn, als ze over een belangrijk ge deelte van den technischen dienst geen toezicht hebben. Een der aanwezigen waarschuwt tegen het al te zeer voorop stellen en te hoog waardeeren van den hermetingsarbeid. Meer wenscht hij te verheffen de kwaliteit van het gewone werk. Op neming van eigendomsgrenzen moet bij den gewonen dienst met dezelfde nauwkeurigheid gebeuren als bij hermeting. Daardoor kan ons onvernieuwd kadaster ook zeer goede diensten bewijzen. 5°. Tegen overbrenging der aansprakelijkheid van den hypo theekbewaarder op den Staat kan, dunkt ons allen, geen bezwaar bestaan. 6°. De eischen van benoembaarheid tot hypotheekbewaarder worden juist geacht. 7°. Moet het Kadaster een afzonderlijke afdeeling aan éénder departementen worden? Algemeen wordt dit wenschelijk geacht. Aan welk der departementen? Hierover wordt zeer verschillend geoordeeld. De één wilde naar «Landbouw», vooral in verband met de te verwachten ruilverkavelingsdienst; een ander wilde naar «Water- 145

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 145