staat», de meesten wilden bij «Financiën» blijven, aan welk departement wij de eenige technische ambtenaren zijn. Overgang naar «Waterstaat» werd door die leden sterk ontraden, daar we dan mogelijk spoedig ondergeschikt aan de Ingenieurs zouden zijn. Eén lid wenschte de landmeters belast te zien met het toezicht op de grenzen der rijkseigendommen. De Secretaris, C. H. B. de Kor ver. DE KADASTRALE AANDUIDING IN AKTEN, VOLGENS DE VOORSTELLEN DER STAATSCOMMISSIËN. III. Alles in de wereld is betrekkelijk, vandaar dat al ons trachten op zijn best is benaderen en de waarde van het aannemen van vaste beginselen aan bedenking onderhevig is. De kadastrale kaart, met elk perceel door gemeente, sectie en nommer aangeduid, leek den wetgever een uitnemend hulpmiddel om daarmede de ligging van perceelen, die zouden worden ver kocht of onderzet, aan te geven. Dies bepaalde hij, dat in nota- rieele akten van verkoop de gebouwde en ongebouwde eigen dommen zouden worden aangeduid door de opgave van gemeente, sectie en nommer, waaronder elk (verkoops-) perceel in de schrift uren van het kadaster bekend is (art. 37 N. W.) en, dat bij onder zetting de ligging van het goed moest worden opgegeven naar aanleiding der kadastrale indeeling (art. 1219 B. W.). Zorgvuldig vermeed hij, wel begrijpende dat de kadastrale kaart niet van dag tot dag steeds den laatsten terreinstoestand kan aangeven, om te bepalen, dat die ligging kadastraal zoodanig moest worden opgegeven, dat de omtrek van het verkoops- of te bezwaren perceel precies overeenkwam met den omtrek van één of van een complex kadastrale perceelen, hij wenschte een dergelijk vast beginsel wijselijk niet in de wet op te nemen, omdat het, zooals ieder licht kan begrijpen, groote stagnatie in het verkeer zou geven. Wanneer de Commissie van 1867 niettemin zegt in de opsom ming van haar bezwaren tegen de boekhouding op gedeelten van 146

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 146