Gesteld nu eens, om tot het gekozen voorbeeld terug te keeren, dat in de akte van verkoop elke nadere omschrijving had ont broken en dat daarin slechts was vermeld: dat A. en B. beiden een gedeelte hadden gekocht. De mogelijkheid, «errare humanum est» niet waar, is dan niet uitgesloten, dat de landmeter de per- ceelen nos iooo en iooi verkeerd tenaamstelt n°. iooo op B en iooi op A. De bewaarder mist op de tenaamstelling in den metingstaat in dat geval elke controle; brengt hij niettemin in het reg. 69°, bij het nommer, dat op A is geboekt, de verwijzing naar het inschrijvingsregister over en laat hij het nommer op B geboekt schoon, dan zal A, met alleen de kaart in de hand op zoek op het terrein naar het perceel, waarvan hij een staat van bezwaardheid heeft bekomen, bij het verkeerde perceel belanden en wel bij het perceel, dat in werkelijkheid B in bezit heeft. Als hij nu bedrog wil plegen dan vraagt hij van het andere nommer, dat hij zelf in bezit heeft, maar op B's naam staat, een getuigschrift van onbezwaardheid, gaat met den geldschieter naar het terein en bewijst dezen met het extractplan en met dat ge tuigschrift, dat het perceel, hetwelk hij (A.) in bezit heeft onbe zwaard is. Wordt nu, in te groot vertrouwen, door den notaris verzuimd van het hem ter bezwaring opgegeven perceelnommer een extract legger aan te vragen, dan zal deze niet gewaarworden, dat dit nommer, hoewel deugdelijk in A's bezit, niet op A's naam staat. Opzettelijk bedrog is in zoo'n geval dus niet uitgesloten en de bewaarder kan worden aangesproken voor eventueel door den geldschieter geleden verlies. Natuurlijk zal de bewaarder daarna den Staat in garantie op roepen en even natuurlijk met succes, maar die toestand komt mij toch ongewenscht voor; toen het bestuur voorschreef, dat de bewaarder niet kon volstaan met het reg. 69" te raadplegen, daardoor de verantwoordelijkheid voor de juiste tenaamstelling van verkochte perceelsgedeelten voor vele gevallen op den landmeter overbracht, had het ook openlijk de aansprakelijkheid voor even tueel tengevolge daarvan door den bewaarder te lijden schade op den Staat moeten overbrengen. Ook nog om andere reden, want gesteld, dat een der bewaar ders, er zijn er 34 en komen telkens nieuwe, toch weigert dat voorschrift op te volgen, dan is het eene kwestie tusschen hem 153

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 153