i5 «de la Parra» in eene goed gedekte hut achtergelaten, bleek ten deele bedorven te zijn, zoodat van de 5 slechts 3 goede kisten konden worden verkregen. Welgemoed trok men echter verder over bergen en door moerassen, in onderlingen naijver tusschen de verschillende elkander afwisselende ploegen van het werkvolk om het grootste traject per dag af te leggen. Den 11 October bereikte de voorhoede de Grankreek, hier 30 M. breed en vrij diep; er was echter in de nabijheid geen drijfhout genoeg aanwezig en de oever te steil om een vlot neer te laten, zoodat van eene nabijgelegen stroomversnelling gebruik moest worden gemaakt om over de kreek te komen. Met groote voorzichtigheid had de moeielijke overtocht plaats, over de glibberige steenen van het snelstroomende water, dat hier en daar 70 a 80 c.M. diep was. Slechts één man gleed uit en viel met al de reserve- kleedingstukken van Loth in den schuimenden vloed, doch kwam overigens met den schrik vrij. Enkele dagen later stond men aan den oever van de majestueuse Marowijne. Blijkens de mooie kaart en doorsnede van het terrein door Loth bij zijn verslag gevoegd bestaat de bodem over groote uitgestrektheid uit Bruin-ijzererts, terwijl onder de bestanddeelen der vegitatie o. a. Bolletree, Manbarklak en Ceder worden vermeld, naast tal van andere houtsoorten; een Cederboom met eene middellijn van 2 Meter, een Koepieboom Goupia tomentosa Aubl.) met eene doorsnede van 2,5 Meter vinden afzonderlijke vermelding. Reeds spoedig nadat de weg was getraceerd werd er langs eene oppervlakte van ruim 120,000 H. A. ter ontginning van edele metalen in pacht uitgegeven, en de opgewekte ondernemings geest vestigde nu ook het oog op de gronden gelegen op den linkeroever der Suriname-rivieraan Loth werd nu de opdracht verstrekt ook hier een weg te traceeren en den 4 September 1877 begaf hij zich op reis van Paramaribo naar Brokopondo ver gezeld van de opzichters van 't Velde en Melcherts, benevens 21 arbeiders en een kok. Ook het verslag van dit tracé dat liep van Brokopondo in de richting 8° bezuiden het Westen naar het Awara-eiland in de Boven-Saramacca getuigt van de vele moeielijkheden, welke waren te overwinnen. Den 7 September des ochtens om 8 uur sloeg Loth onder het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 15