de meetbrief het volledige veldwerk bevat. In dit geval zijn de door den landmeter later op te maken metingstukken eenvoudig te beschouwen als de kadastrale toepassing van den meetbrief. De Heer Boer deelt mede, dat tegen de meetbrieven, in den vorm zooals de Heer de Korver zich die voorstelt, verzet is te wachten van de zijde der juristen. Sommigen achten het een bezwaar, dat de particulieren gedwongen zouden worden zich vast te teekenen aan de door den landmeter verzamelde meetcijfers, ook van grenzen, die niet door de eigenaars zijn aangewezen. De Heer de Korver kan dat bezwaar niet deelen. De land meter maakt den meetbrief op en geeft dezen daarna in handen van den particulier. Gewoonlijk zal deze genoeg vertrouwen in den landmeter stellen en den meetbrief zonder nader onderzoek met zijne handteekening bekrachtigen. Maar stel eens dat hij dat vertrouwen mist. Niemand verplicht hem dan de meetcijfers van den landmeter zonder kritisch onderzoek te aanvaarden. Hij is dan volkomen bevoegd en ook in staat om de meetcijfers zelf te controleeren of door een deskundige, dien hij wèl vertrouwt, te doen controleeren. Bovendien acht spreker het zeer ongewenscht, dat deze vergadering in hare bespreking van zuiver technische aan gelegenheden zich zal laten beïnvloeden door de meening van juristen. De heer Roborgh meent, dat de aanmeting van de nieuwe grenslijn toch zeer zeker op den meetbrief zal moeten voorkomen. Ook de rivierenwet legt aan particulieren den last op zich aan meetcijfers vast te teekenen. Hij wijst op het bezwaar, dat het kadastrale veldwerk niet brandvrij wordt bewaard. De Heer Mulder wil, evenals de Heer Boer, alleen de hoog- noodige meetcijfers in den meetbrief opnemen. Hij vraagt of de particulier geen afschrift van den meetbrief krijgt. De Heer Vos zou liever dadelijk metingsstukken opmaken en het nieuwe nummer in de akte noemen. De Heer van der Deure zou het een nadeel achten, indien bij een proces het veldwerk in het geding zou kunnen worden gebracht. Indien er een fout in het veldwerk aanwezig is, dan zal een advocaat niet nalaten, die fout uit te buiten. Beter zou het zijn, indien een landmeter als deskundige gehoord werd. De landmeter immers zal een mogelijk aanwezig foutje op de juiste waarde weten te schatten. 171

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 171