van de westelijke uitloopers van het Tumuc-humac gebergte, wordt Loth's naam in herinnering gehouden door de Loth-water- vallen in den bovenloop van de Tapanahonilaat ons hopen, dat zijne opvolgers aan het Domein-kantoor en allen, die geroepen zijn om zijnen arbeid voort te zetten, zich spoedig mogen verheugen in de voltooiing der kadastrale opneming althans van Paramaribo en de gecultiveerde streken, welke daarvoor in aanmerking komen, zoo hoog noodig om de belangen van grondeigendom en grond- krediet op hechtere grondslagen te kunnen vestigen in de schoone kolonie, voor wier welzijn Loth zooveel heeft gedaan. De teekenen des tijds zijn gunstig. Loth's asche ruste dus in vrede. T. Polêe. HULPMIDDELEN BIJ DE BEREKENINGEN VOOR HET KADASTER. Wanneer men de ontwikkeling volgt van het kadastrale werk in de loop der jaren, dan komt men zonder veel moeite tot de overtuiging, dat de techniek van dat werk een geheele ommekeer heeft ondergaan. Verschillende factoren hebben medegewerkt om de oude methode (van bijhouden van de kaart, die alleen maar heel in de verte iets met landmeetkunde te maken heeft), te ver laten. Onder de belangrijkste factoren mogen zeker wel worden genoemd de eischen van het verkeer, zoo als die bij de uitvoering van het z.g. particuliere werk tot uitdrukking komen. De nauwe aanraking met het publiek en zijn verwachtingen van het kadaster, de moreele verantwoordelijkheid tegenover het publiek, leidde langzamerhand tot een techniek, waarbij het resultaat der meting in hoofdzaak werd bepaald uit de gegevens op het veldwerk ver- 18 Gaarne breng ik hier een woord van dank voor de mededeelingen, welke ik mocht ontvangen van de heeren Dr. H. D. Benjamins te 's-Gravenhage en A. J. Reijnvaan te Velp; de door Dr. Benjamins aan Loth gewijde regelen in het Koloniaal Weekblad No. 47 van den 23 Nov. ry 16 zijn mij tevens van groot nut geweest bij het naslaan der bronnen, terwijl de heer Reijnvaan mij grooten dienst bewees door mij menig werk ter inzage af te staan, uit zijne boekerij, door hem samen gebracht ten behoeve van zijne voorgenomen reis naar Suriname. T. POLÊE.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 18