door Thomas (1820). Verstillende andere constructies volgen hetzelfde beginsel; bekend is o.a. het systeem Odhner. Toch is hiermee het ideaal niet bereikt. Direct vermenigvuldigen doen deze machines niet. Men moet, behoudens kleine kunst grepen zooveel malen ronddraaien als de som der cijfers van de vermenigvuldiger bedraagt. Doch ook om direct te vermenigvuldigen is men een eind op weg. De machines van L. Bollée (1889) en O. Steiger (1892) maken het mogelijk met een getal van 1 cijfer direct de ver menigvuldiging uit te voeren. Het aantal omwentelingen van die machines wordt dus gelijk aan het aantal cijfers van den ver menigvuldiger. Bij de laatstgenoemde constructie verspringt boven dien de productenkast automatisch na elke omwenteling. De rekenmachines zijn bestemd voor werk, waarbij veel decimalen nauwkeurig berekend moeten worden. Inhouds- en coördinaten- berekeningen meetpunt- en veelhoeksberekeningen, deze zijn alle zeer geschikt voor de machine. De voordeelen zijn grootere snel heid, grootere betrouwbaarheid, minder inspanning. II. Tabellen. Wanneer men herhaalde malen berekeningen naar eenzelfde formule moet uitvoeren, komt men er toe, het resultaat voor de verschillende waarden op te schrijven, teneinde daarvan opnieuw te kunnen gebruik maken, wanneer de berekening met dezelfde gegevens nog eens moet worden uitgevoerd. Het op schrijven moet zóó stelselmatig geschieden, dat de te voren ver richte berekening gemakkelijk is terug te vinden. Men rang schikt b.v. naar opvolgende waarden der gegeven grootheden. Heeft men een collectie waarden berekend, zoo dat opvolgende uitkomsten in die rangschikking niet te ver uit elkander loopen, dan is men in staat ook voor gegevens gelegen tusschen 2 te voren berekende waarden, de uitkomsten eenvoudiger te vinden. De betrekking tusschen kleine verschillen van gegevens onderling en de daarbij behoorende uitkomsten is veel eenvoudiger dan de betrekking tusschen de functies zelf. bedoelde, bewerking 'interpolatieis vooral dan zeer eenvoudig, wanneer voor bepaalde ronde gelijkmatig opklimmende waarden der gegevens de uit komsten worden berekend. Dit heeft tot het vervaardigen van tabellen geleid. Het zijn dus verzamelingen van uitkomsten van vooraf verrichte berekeningen, behoorende bij gelijkmatig op klimmende ronde waarden van gegevens. Het nut is dan alleen 22

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 22