groot, wanneer door eenvoudige interpolatie, de waarde van een functie bij een willekeurig gegeven kan wórden bepaald. Bij het gebruik van tabellen is iedere rekening overbodig, behoudens de interpolatie. Voor den gebruiker komt het er niet op aan, hoe de tabel is tot stand gekomen. Zonder hierop nader in gaan, dient even te worden vermeld, dat, dank zij de regelmatige op klimming der gegeven grootheden, de berekening van een tabel veel eenvoudiger is dan van hetzelde aantal uitkomsten bij wille keurig gekozen gegevens. De uitkomsten der berekening zijn in den regel onmeetbare getallen, waarvan slechts het noodig aantal cijfers wordt bepaald. Hieruit volgt, dat een tabel moet worden berekend iri verband met het gebruik, dat ervan zal worden gemaakt. Er is één beperking te maken voor de aanleg van tabellen. Men kan alleen functies van hoogtens 2 onbekenden er in rang schikken. Behalve van speciale functies, die men wenscht te berekenen, bestaan er ook tabellen van hulpfuncties, die praktisch geen zelf standige beteekenis hebben, maar de berekeningen op allerlei gebied vereenvoudigen. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de logarithmen-tafels die lange tijd beschouwd zijn als eenig en noodzakelijk hulpmiddel bij de berekeningen. Het veelvuldig ge bruik dat van deze tafels is gemaakt, heeft aanleiding gegeven tot een speciale studiede herleiding van een willekeurige formule tot één, die geschikt is voor de oplossing met logarithmen. Nu de rekenmachines meer en meer in gebruik komen, richt zich thans een dergelijke studie op de herleiding van formules geschikt voor die machines. III. Nomogrammen. Onder de berekeningen zijn er vele, waarbij de graad van nauwkeurigheid beperkt behoeft te zijn tot eenige decimalen. Andere berekeningen, waarbij hooger nauwkeurigheid vereischt is, worden zeer veel vereenvoudigd wanneer een goed benaderde waarde kan worden gevonden. Een uitstekend hulp middel voor de bepaling van zulk een benaderde waarde is het nomogram [vófxog wet, ypxCpco ik teeken). Het eenvoudigst krijgt men een beeld van deze soort hulpmiddelen door uit te gaan van de functie f (x, y, z.) o. Trekt men in een plat vlak 2 elkander snijdende lijnen (assen) en verdeelt men die lijnen van af het snijpunt naar een willekeurig gekozen wet in eenheden 23

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 23