van deze hulpmiddelen Niemand zal het kunnen beamen. Reken machines zijn nog onbekende dingen, rekenlinealen ziet men zelden, tabellen worden wel als curiosa vertoond aan candidaten voor een examen. Nomogrammen hebben evenmin burgerrecht gekregen. De logarithmentafel, vaak met te veel decimalen, beheerscht nog alles, althans wanneer de gewone vermenigvuldiging niet meer is toe te passen. Waaraan ligt dat? In de eerste plaats aan sleur. Maar bovendien aan de weinig bedrijfmatige inrichting van ons dienstvak. In het begin van dit opstel schetste ik de ontwikkeling van de nieuwere techniek, van onderen op is ze geworden wat ze thans is, wel is waar vol leemten maar toch beter dan de offi- cieele oude. Bij die ontwikkeling is niet in de eerste plaats een beroep gedaan op de regeering, die de wijziging in den beginne maar hoogstens duldde. Bovendien blijkt uit de jaartallen, die hier en daar in mijn opstel zijn gegeven, dat vele hulpmiddelen eerst in den lateren tijd zijn bekend geworden. Waar de hoofdoorzaak van de achterstand moet worden gezocht doet voor deze beschou wingen minder ter zake, achterstand is er. Waarin slechts door de regeering kan worden voorzien. Rekenmachines kunnen niet door de landmeters uit de vergoeding voor bureaubehoeften wor den bekostigd, tabellen en nomogrammen hebben alleen dan volle waarde als ze voor het doel, waarvoor ze moeten dienen speciaal worden vervaardigd. En de teekenaars kunnen alleen dan routine verkrijgen in moderner werk, wanneer de regeering hun de hulp middelen verschaft. H. F. VAN Riel. ZIJN ONZE INKTEN DUURZAAM? Het Kadaster, ontgroeid aan het begrensde doel zijner op richting, geworden tot integreerend deel onzer gecompliceerde samenleving, ontleent thans een groot deel zijner waarde aan het reeds bestaande archief. Elk onderdeel van onze archieven kan mogelijk tot getuigenis worden opgeroepen, daar tot heden geen gescheiden behandeling van belangrijk en onbelangrijk plaats had. Zoodoende zijn alle archiefstukken in onze perceelgeschiedenïs even onmisbaar en bezit elk onderdeel de waarde van het geheel. Laat ons aannemen, dat thans werkelijk voldaan wordt aan de eischen 26

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 26