i°. dat het gebruikte papiermateriaal voldoet aan de meest strenge voorschriften; 2°. dat de bewaarplaatsen onzer archieven zijn: brandvrij, droog, ruim, vrij van schadelijke gassen; 3°. dat de stukken steeds zorgvuldig worden opgeborgen en behandeld, dan kunnen nog slechts de gebruikte inkten of kleuren oorzaak zijn van eene toekomstige minderwaardigheid. En dat werkelijk de vrees gegrond is, dat de gebruikte schrijf- teeken- en kleurvloeistoffen tegen langdurig bewaren niet vol doende bestand zullen zijn, weet ieder, die een blik slaat in oudere bescheiden. Overschrijvingsdeelen, waarin het schrift zeer sterk verbleekt is, minuutplans, waarop de eenmaal rood gekleurde, zeifs geharceerde gebouwen, vrijwel kleurloos zijn geworden, veldwerken met veel bruine letters en cijfers, behooren werkelijk niet tot de uitzonderingen. Voor een deel kan hiervan misschien de schuld worden overgedragen op de gebruikte papiersoort. Was daarin door de fabriekmatige behandeling nog chloor, kalk of een zuur aanwezig, dan kan daardoor in den loop der jaren een vernietigenden invloed zijn uitgeoefend. Voor het overgroote deel echter is de oorzaak van het verbleeken te wijten aan de gebruikte vloeistoffen. Eenvoudig, doch sprekend wordt dit aan getoond door de oudere bladzijden der reg. 71, die een ware staalkaart van verkleuring vertoonen; de oorspronkelijke perceel- nommers zijn vaak goed leesbaar en zwart, terwijl later bijge voegde artikels prijken in onduidelijke bruinige cijfers. Zelfs reeds uit de 13e eeuw zijn op papier geschreven docu menten bewaard, waarvan het schrift nog zeer duidelijk leesbaar is, terwijl de gebruikte inktsoort dezelfde was, die wij als goede inkt thans nog gebruiken, namelijk ijzer-galnoten-inkt. Na het midden der 17e eeuw zijn ook inktsoorten van andere samen stelling in gebruik gekomen, campêche en aniline-inkten. In 1842 bood J. Stark aan de «Society of arts» in Schotland het resultaat aan der proeven, die hij met 230 verschillende inkt soorten had genomen. Hij kwam tot de slotsom dat de beste, meest duurzame schrijfinkten slechts kunnen worden samengesteld uit galnoten en dat elke bijvoeging van campêche de kwaliteit zeer sterk schaadt. Nadat de aandacht gevestigd werd op het dreigend gevaar, 27

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 27