ontstaan door het gebruik van minderwaardige papiersoorten voor openbare registers, akten etc., werd in 1883 in Pruissen mede het inktvraagstuk ter hand genomen. In Londen bestond toen reeds eene ambtelijke inrichting voor papier- en inktonderzoek. De grondregels voor het onderzoek van inkt voor ambtelijke doeleinden in Pruissen zijn: Klasse I. Ijzer-gal noten-inkt: eene vloeistof, die na het drogen zwart schrift geeft, die per liter minstens 30 gram looi- en gallus- zuur, geheel uit galnoten en 4 gram metallisch ijzer bevat. Klasse II. Inkt, die zwarte letters levert, die na acht dagen te zijn gedroogd niet door water en alkohol kunnen worden verkleurd. De vastgestelde regels werden echter door de heeren Schluttig en Dr. Neumann aan kritiek onderworpen aan de hand van diepgaande onderzoekingen. Ook in Denemarken zijn regels voor een dergelijk onderzoek vastgesteld, die vrij wat verschillen van den in Pruissen geldenden maatstaf. 1 Februari 1888 richtte de Minister van Justitie, Fallières, in Frankrijk eene circulaire aan zijne openbare ambtenaren, waarin wordt medegedeeld dat aniline-inkten van welke kleur ook, geene standvastigheid bezitten, zelfs verdwijnen door langdurige inwer king van licht of vochtige lucht. Aangeraden wordt dan het gebruik van ijzer-galnoten inkt of chineesche inkt, gewreven in eene alcalische oplossing 1 a 100. Ook ten onzent is het gebruik van aniline-inkten hier en daar niet toegestaan. De thans gebruikte zwarte schrijfinkten zijn vrijwel alle «ali zarine» inkten, d. w. z. vloeistoffen, waarin de ijzerverbindingen niet in fijn verdeelden toestand blijven zweven, doch door aan wezige zuren (zoutzuur, azijnzuur) in oplossing worden gehouden. Het gelijknamige meekrap-product heeft echter met deze vloei stoffen thans slechts den naam gemeen. De zure inkten tasten alle onze stalen pennen in meerdere of mindere mate in. Zeer vaak heb ik letters aangetroffen, geschreven met eene niet schoongemaakte pen, die later omgeven waren door bruine randen, zeer ten koste van de duidelijkheid. De inkt was door de aangetaste pen te ijzerhoudend geweest. Stark wilde dan ook dat alle gezegelde stukken werden ge- 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 28