31 Vele koopakten worden door notarissen met de schrijfmachine behandeld en voor uiterste duidelijkheid ziet men vaak de meest belangrijke gedeelten in rood. Voor mij ligt een sprekend voorbeeld van het verkeerde dezer handelwijze. Eenige zwart en rood getypte regels, mij gezonden door een notaris, wiens akten steeds in deze kleuren worden vervaardigd, -werden gedurende de maanden Maart en April aan het volle daglicht blootgesteld. Bleek het zwart vrij bestendig, de roode letters zijn totaal verdwenen, zonder eenig zichtbaar teeken te hebben achtergelaten. Het toekomstlot der belangrijke plaatsen «in rood» behoeft wel geen nader betoog. Toch geloof ik niet dat onze gekleurde teekeninkten een gunstiger toekomst beloven. Eenige vellen veldwerk, van recenten datum, die gedurende de maand Mei 1915 onbedekt op een teekentafel waren blijven liggen in een lokaal op het noorden, waren zóó verbleekt, dat de nieuwe nummers en indeelingscijfers nagenoeg onleesbaar waren, terwijl de gebouwen geheel waren ontkleurd. Hierin vond ik aanleiding vele soorten roode en blauwe inkt aan eene vergelijkende proef te onderwerpen, door blootstelling van daarmede beschreven en belijnd veldwerkpapier aan het volle daglicht van 23 Februari tot 23 Maart, terwijl gelijk beschreven vellen in het donker werden opgeborgen. De uitslag was be droevend, vooral voor roode kleuren. Watervaste teekeninkten bleken al zeer slecht bestand, ofschoon ze toch door hunne samen stelling neiging hebben zeer diep en gemakkelijk in het papier te dringen. Voor metaalinkt (aniline kleurstof, fuchsine of eosine) was de proef even beslissend. Eenige karmijn-inkten gedroegen zich zeer verschillend, de beste waren ongeveer gelijkwaardig met inkt, gewreven van een goed stukje karmijn, verdwenen echter bij voortgezette belichting tot nagenoeg onzichtbaar. Zuivere karmijn-inkt, door mij met de beste grondstoffen, geheel volgens gegeven regels samengesteld was, ofschoon zeer mooi van kleur, niet beter bestand. Garancine, de met zwavelzuur behandelde, gepoederde meekrap gaf bij oplossing in ammonia een bruinroode tint, ongeschikt voor heldere lijnen, Het viel mij echter op, dat van een verzameling brieven aan de bewaring te Goes, van het jaar 1835, de inkt van vele exemplaren tot bijna onleesbaar verbleekt was, terwijl de data van ontvangst, met roode karmijninkt daarop vermeld, nog vrij helder van kleur waren gebleven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 31