32 De blauwe kleuren, sterker dan de roode bleken evenmin groote duurzaamheid te bezitten, met uitzondering van gewreven Pruis- sisch blauw, dat gedurende een half jaar belicht geen belangrijke kleurwijziging toonde. In verschillende Fransche en Duitsche werken over dit onder werp wordt telkens weer gewezen op het geringe weerstands vermogen van gekleurde inkten en gelden karmijn, bereid uit de gedroogde lichamen der cochenille-schildluizen en Pruissisch blauw, ferriferrocyanide voor de sterkste. Vergeten wij echter niet dat de eischen aan bruikbare teeken- inkt te stellen tevens een hinderpaal aan duurzaamheid in den weg leggen. Te beter is de opgebrachte kleurstof bestand tegen vernietiging, naarmate zij hechter met het papier is verbonden of dieper daarin is doorgedrongen. Zelfs anilinek leuren, innig ver bonden met dierlijke vezels zijn sterk van kleur (geverfde wol, zijde). Oxaalzuur, natriumcarbonaat, tinchloride, azijnzuur, water glas, geven aan daarmede bereide inkt in hooge mate het ver mogen zich innig met het papier te vereenigen, maken haar echter daardoor als teekeninkt ongeschikt, daar letters en lijnen hun strakke begrenzing verliezen. De thans in den handel verkrijgbare roode en blauwe inkten, alle karmijn inbegrepen zijn ten eenenmale onvoldoende voor het vormen van een duurzaam archief. Waar nu in onze stukken het rood thans een zeer belangrijke plaats inneemt, geloof ik werkelijk niet te veel te zeggen met de bewering dat het inkt- gebruik zoo spoedig mogelijk afdoend behoort te worden geregeld. Bij de bestaande regeling is het duurzaam voortbestaan onzer archieven geheel afhankelijk van toevallige inzichten der ambte naren, die op hun beurt, het goede nastrevend, zich moeten ver laten op misschien zeer gedurfde aanbevelingen van fabrikanten. De zorg, besteed aan het verschaffen van deugdelijk papier voor onze metingstukken en registers, geeft blijk van den wensch der Regeering duurzaamheid te bevorderen. Zal dit doel worden bereikt, dan is het' een gebiedende noodzakelijkheid, dat ook de gebruikte inkten aan controle worden onderworpen. En wel zoo spoedig mogelijk. De degelijkheid onzer archieven heeft er veel bij te winnen. J. A. Th. van Dijk.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 32