34 hulpmiddelen mist, noodig om te beoordeelen, in hoeverre de landmeter zich te zijnen nadeele heeft vergist. Het onvermijdelijke gevolg van deze niet weg te nemen om standigheden is, dat de stukken, welke in het kadastraal-archief worden opgenomen, alleen dan innerlijke waarde bezitten, als de landmeter gemeend heeft, deze daaraan te moeten meegeven, en hij bovendien de vermogens daartoe bezat. Tegenover de talrijke bekwame menschen, welke het korps, dank zij de voormalige scherpe concurrentie bij de adspirant- examens telt, is deze verantwoordelijke zelfstandigheid geen bezwaar. Eer integendeel. Den minder begaafde wordt zij echter weldra te machtig. Hij richt zich steeds meer naar de uiterlijke eischen, waaraan zijn werk moet voldoen en bekommert zich steeds minder om allerlei andere, niet zoo aan het lichttredende zaken, die den nauwgezetten werker juist zooveel tijd en hoofdbrekens kosten en welke per slot van rekening toch alleen maar de eigelijke waarde van het werk bepalen. Ook in zijne methode van werken kan men zich eene zekere handigheid verwerven. Zoo is het in de praktijk bij het Kadaster mogelijk, dat iemand feitelijk gedurende zijne geheele loopbaan minderwaardig werk verricht, dat onder een uiterlijk vernisje toch glansrijk de controle passeert. Zelfs ten opzichte van het tegenwoordige Kadaster, hetwelk toch, dank zij de scherpe schifting van voorheen, over een groot getal hoogst bekwame krachten de beschikking heeft, zijn de hier geschetste zaken niet enkel phantasie. Waar het echter heen moet, als zooals nu, het peil der toekomstige landmeters sterk achteruitgaat, als zich daaronder een steeds grooter wordend getal menschen gaat bevinden, die nimmer landmeter hadden moeten kunnen worden, is gemakkelijk te voorzien. Tot dusver was het Kadaster gebrekkig, dan wordt het onherstelbaar invalide. En wij denken nog wel aan hervorming! Nu weet ik wel, wat hier van verschillende zijden zal worden aangevoerd. Men redeneert in hoofdzaak als volgt: »Wij zijn het met U eens, dat de gestadige daling van het aantal candidaten voor het adspirant-examen, welke zich in den laatsten tijd heeft geopenbaard, van nadeeligen invloed moet zijn op het gemiddeld peil der geslaagden. Wij willen U zelfs

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 34