Een notaris-vendumeester, die op zijn nieuwe standplaats voor de credietwaardigheid van koopers, het verpondingsregister heeft geraadpleegd en daaruit genoteerd de namen der eigenaren van perceelen-vastgoed, zal tot de onaangename ontdekking komen, dat in jaren de verpondingskohieren, wat betreft de verwisseling van eigenaren, niet zijn bijgehouden en alsdan uit eigen middelen moeten betalen de schulden van debiteuren, die zich reeds lang ontdaan hebben van hun onroerende zaken, wijl de roerende goederen niet genoeg opbrengen om de deurwaarderskosten te voldoen. Het ware daarom wenschelijk, dat in het binnenland de notarissen, elk binnen hun ressort, tot Overschrijvingsambtenaren werden aangesteld. Het loon, den notaris toe te kennen, zou b.v. kunnen bestaan in het afstaan van het 3/s der leges, terwijl het 2/s en de vijf- procentsbelasting (en boetenl middels stortingsstaat in 's Lands kas 'moeten worden overgebracht, van de overbrenging waarvan in het door hem aan te leggen register behoorlijk aanteekening moet worden gehouden. Deze maatregel zal n. m. b. m. tot gevolg hebben, dat de notaris belanghebbenden zal dwingen tot overschrijven, waardoor voorkomen wordt het niet-tijdig over schrijven en alzoo ook de verjaring van het overschrijvingsrecht (en de boeten).» Men ziet het, de voorbeelden van (on)kunde der Ambtenaren voor de In- en Overschrijving in het binnenland dus daar, waar geen Raad van Justitie bestaat zijn legio. Ik zal er uit mijn eigen praktijk nog een paar aanhalen. Over het algemeen is zoodanig Ambtenaar voor de I. en O. nagenoeg geheel afhankelijk van de routine van zijn klerk. Moeten nu bijzondere gevallen worden afgehandeld, ja, dan raakt de ge routineerde klerk de kluts kwijt, wil er echter niet voor uitkomen, dat de zaak hem te machtig is en gaat dan maar werken op antecedenten, die geen antecedenten zijn. Gevolg: glansrijk foutieve akten, temin betaald recht, vrijstelling van het recht, waar het niet mag, enz. enz. Wat verder betreft het negeeren van bepalingen, daar zijn bedoelde Ambtenaren inderdaad sterk in. Mij is het weieens gebleken, dat art. 18 der Overschrijvingsordonnantie totaal gene geerd werd, terwijl het meermalen voorgekomen is, dat er absoluut 39

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 39