44 aan ons kadaster, dan is het juist de opmeting, nommering en tenaamstelling van zulke gedeelten. Het perceelnommer, waarvan een gedeelte is overgedragen, wordt in den legger van een desbetreffende aanteekening voor zien en blijft op naam van den verkooper, maar tevens wordt het geboekt, met achtervoeging van het woord «gedeeltelijk» op naam van den kooper. Met de opmeting wordt zoo mogelijk gewacht tot er een blijvende nieuwe grens op het terrein is, dan worden de eigenaren uitgenoodigd de grens aan te wijzen en kunnen zij de meting controleeren als ze willen. De I. K. schrijft dat alles voor, bijv. in art. 45; «Blijkt dat eigendoms- grenzen, die moeten worden opgemeten, op het terrein niet «behoorlijk door palen, slooten of andere zichtbare en blijvende «kenmerken zijn aangeduid, dan worden de eigenaren uitgenoodigd «daartoe alsnog over te gaan. Zoolang geen behoorlijke afpaling «of aanwijzing heeft plaats gehad, wordt geen verandering in de «eigendomsgrenzen gemaakt.» Er bestaan nog aparte aanschrij vingen om toch te waken voor eenzijdige aanwijzing der grenzen; het vastleggen aan terreinvoorwerpen van de nieuwe grenzen en het verrichten van controlemetingen wordt uitdrukkelijk aan bevolen. Het kindeke wordt wel niet zorgen omringd. Daarna wordt de uitkomst der meting in metingstukken opgenomen en wanneer deze, na grondige verificatie, in den legger worden toegepast, dan vervalt daar de voorloopige boeking van gedeelten van het oude nommer en komen daarvoor de aan die gedeelten in de metingstukken gegeven nieuwe nommers in de plaats. Nu zou ieder zeggen: wat goed genoeg is voor de eigenaren zou ook goed genoeg voor de hypotheekhouders zijn, omdat de belangen van de eersten de hoofdwaarborg zijn tegen fraude van hunne zijde tot schade van de laatsten. En dat zou ook zoo geweest zijn, als het ambt van hypotheek bewaarder een betrekking was geweest, waarvoor het rijk de verantwoordelijkheid had op zich genomen. Dan zou regel zijn geworden het verleenen van hypotheek op gedeelten van per- ceelen met verwijzing naar de akte van verkoop van die gedeelten, een stelsel dat thans alleen aan sommige bewaringen wordt geduld. Maar de angstvalligheid van vele bewaarders, gepaard aan de gelegenheid, die hier geopend werd voor anderen om een zoet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 44