45 winstje op te strijken, dreef telkens tot vervroegde opmetingen van zulke gedeelten, op kosten van den aanvrager natuurlijk, zoodra er hypotheek op zou worden gevestigd. Die vervroegde toepassingen waren eerst voor sommige land meters een bron van rijke inkomsten en later, toen het in rekening gebrachte salaris in 's Rijks schatkist werd gestort, vormden zij daarvoor een belangrijke bate. Er werden in z.oo'n geval fluks wat paaltjes in de grens ge plaatst, 't afgepaalde gedeelte opgemeten en genommerd en dan kon aan 't verlangen van den bewaarder worden voldaan, die geen hypotheek op gedeelten van perceelen in zijn boekhouding meende te kunnen toelaten. Had de hypotheekhouder voordeel bij zoo'n behandeling? Geenszins, voor zijn belangen ware beter gewaakt geworden, wanneer de greys eerst was opgemeten nadat een blijvende natuurlijke afscheiding op het terrein aanwezig was geweest. Uit de Praeadviezen, in de bovengenoemde vergadering van 29 September 1900 uitgebracht, blijkt ook, dat men, misschien uit reverentie voor de vereeniging wier gast men was, niet den vinger precies op de wond legde en meest weer terechtkwam bij de overdrachten van gedeelten van kadastrale perceelen, waarin ieder zonder nadenken al heel gauw meende de zondebok te erkennen. Het komt natuurlijk wel eens voor, dat partijen het na de opmaking van de akte en vóór de kadastrale opmeting, over de afscheiding van een gekocht gedeelte oneens worden, maar dan betreft dat, naar mijn ervaring, altijd slechts uiterst kleine strookjes grond en was het geschil niet van ernstigen aard of langen duur. In het eerst uitgebrachte praeadvies wordt over de k. a. in 't geheel niet gesproker) en in het tweede slechts om te bewijzen, dat splitsing in een eigendoms- en een belastingkadaster nood zakelijk is. De praeadviseur zei: «Bij verkoop in perceelen wordt het terrein vergeleken met «een uittreksel uit het kadastrale plan. Men ziet op de kaart, «ongeveer ter plaatse waar de afscheiding, die op het terrein is, «zoude moeten zijn voorgesteld, een perceelgrens; voor toekomstige «eigendomsgrens wordt die afscheiding geschikt geacht. Klak-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 45