«keloos wordt nu maar aangenomen, dat de afscheiding van het «terrein tevens is de grens tusschen twee kadastrale perceelen, «en de nommers hiervan worden als aanduidende twee eigendoms- «perceelen op de lijst van te verkoopen perceelen vermeld. De «.eigenaar of zijn voorganger had echter voor jaren reeds ver- «andering gebracht in de indeeling van het terrein, waardoor de «afscheidingen op het terrein niet meer zijn de grenzen van de «kadastrale perceelen. Dientengevolge bestaat er van af het «oogenblik, waarop de koopakte is overgeschreven, strijd tusschen «den feitelijken toestand en den rechtstoestand, het bezit is niet «meer in overeenstemming met den titel«De gevolgen «worden dikwijls eerst na jaren ontdekt en gevoeld zelfs door «hen, die niet hebben kunnen waken tegen zorgeloosheid. Zeer juist, maar daarvoor had het kadaster kunnen waken. «Door het klakkeloos, dus zonder eenige controle» hoort! zonder eenige controle «tot eigendomsgrenzen proclameeren «van grenzen van cultuurperceelen wordt de rechtszekerheid van «den grond ondermijnd». Men behoeft geen overdreven beschouwingen te houden over verschuivingen van grenzen, usurpatie en dergelijke, in die enkele woorden: <izonder eenige controleis de ware kanker geteekend, die een goed kadaster onmogelijk maakt. Het lot van het kadaster als bewijsmiddel in eigendomsgrens kwesties is zonder eenige noemenswaardige controle van den beginne af gelegd in handen van de samenstellers der k. a. in akten, nl. van de notarissen, zaakwaarnemers en van ieder ander die wel eens een akte van overdracht van onroerend goed op maakte. En later, na de talrijke hermetingen van geheele ge meenten, vele dorpen en menigen uitleg van steden, nadat de landmeter daarbij met de grootste zorg de toen bestaande eigen domsgrenzen door meting had vastgelegd, werd het lot van dat kostbare werk weer in diezelfde handen gelegd en weer zonder eenige opzettelijke terreincontröle. Welk een tegenstelling als men bedenkt, dat elke toepassing van den landmeter tot in de kleinste onderdeelen wordt gecontroleerd en welk een treurig lot voor dat werk. Tengevolge immers van het ontbreken van terreincontrole wemelt het in de akten van foutieve k. a., die nooit worden verbeterd en is het kadaster totaal incompetent geworden om in 46

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 46