47 die gevallen de werkelijke eigendomsgrenzen op het terrein uit te zetten. Het kan natuurlijk wel de kaartgrenzen, zoo goed als dat lukt, uitzetten, de grenzen welke door de k. a. tot eigendoms grenzen zijn gedecreteerd, maar niemand weet of dat nu werkelijk de grenzen zijn, die als eigendomsgrenzen zijn bedoeld en aan gewezen op het terrein tijdens den verkoop. Is het te veel gezegd, wanneer ik beweer, dat het kadaster op die manier wordt neergehaald tot een instelling, die conflicten in 't leven roept, in plaats van, wat haar hooge taak moest zijn, ze te beslechten? Wordt vervolgd. F. H. v. d. Linden v. S. DE HERZIENING DER GRONDBELASTING. De wetsontwerpen, betreffende de nieuwe regeling van de grondbelasting hebben ook in de kring der landmeters levendige belangstelling gevonden, niet alleen omdat het kadaster geroepen zal zijn, voor een deel de uitvoering der wet te verzorgen, maar ook, omdat deze nieuwe regeling ons allicht nader brengt tot de zoo noodige reorganisatie van ons dienstvak. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele landmeters in en om Amsterdam een dankbaar gebruik maakten van de gastvrij heid, geboden door de notarieele vereeniging, die op Zaterdag z December 1916 aan belangstellenden gelegenheid gaf den auteur van het ontwerp over de grondbeginselen daarvan te hooren spreken en met hem van gedachten te wisselen. Ik heb gemeend de herinnering aan deze belangwekkende vergadering ook in ons tijdschrift te moeten bewaren, omdat er alle groote vragen, vrij van verwarrende bijzaken, zijn ter sprake gekomen, die ook dan nog volle beteekenis behouden, als het betreffende ontwerp het staatsblad eens niet mocht bereiken. De eerste vraag, die steeds wordt herhaald, wanneer de her ziening van de grondbelasting aan de orde komt, betreft het wezen dezer belasting. Is zij een grondrente of heffing als iedere andere? Naar aanleiding van een rede gehouden door Prof. Mr. M. W. F. Treub voor de Nolarieele Verceniging.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 47