5i 4-6o Haarlem 4,24 °/o, Middelburg 4,88 °/o, ITtrecht 4,50 Leeuwarden 4,05 Zwolle 4,25 en 's-Gravenhage 3,61 terwijl ook Groningen, Assen en Maastricht onder de 4 blijven. De tegenwoordige grondbelasting is dus in de loop der tijden voortdurend verlaagd, zij drukt, wat het ongebouwd betreft, zeer ongelijk in de verschillende provinciën. Dat alles samen maakt, dat herziening der grondbelasting dringend noodig is. In dit verband mag ook wel worden gememoreerd, dat, terwijl de zake lijke belastingen op onroerend goed van 1881 1912 verminderden met f 4.000.000. die op roerend goed vermeerderden met f x 2.000.000. Voorgesteld wordt thans een heffing van de grondbelasting van 4 van de verkoopwaarde gebouwd zoowel als ongebouwd, hetgeen beteekent een verhooging van het ongebouwd van 112 °/o, van het gebouwd van 9 Is de verhooging billijk tegenover de tegenwoordige eigenaars? De vraag heeft alleen zin in die gevallen, dat de verhooging kapitaalsvermindering beteekent. Dit is niet het geval op de belasting op het gebouwd, die op de huurders wordt verhaald. Verhooging op de belasting ongebouwd is echter niet af te wen telen op de pachters; zij werkt als kapitaals vermindering, evenals vroeger de vermindering der belasting kapitaalsvermeerdering beteekende. De wet tot verhooging der grondbelasting staat echter niet op zich zelf. Gelijktijdig worden andere zakelijke belastingen voorgesteid, die het roerend goed zwaarder zullen treffen (dividend belasting, effecten-belasting, beursbelasting). Waar deze vormen van het kapitaal voortdurend meer in de belasting zullen bijdragen springt de billijkheid van de verhooging der grondbelasting in het oog. Is het oogenblik voor de verhooging van de grondbelasting gunstig? Tegenover hen, die meenen, dat de grondprijzen zullen dalen, stelt de spreker -de overtuiging, dat de prijzen der levensmiddelen in de komende jaren zullen blijven boven het normale van de vorige periode. Van deze stijging zal zeker een deel ten goede komen aan de grondbezitters, zoodat men mag verwachten, dat de verhooging der grondbelasting ongeveer zal werken als op het oogenblik de oorlogswinstbelasting. Zooals boven reeds is opgemerkt, zal volgens het ontwerp 4 worden geheven van de verkoopwaarde. Men heeft deze maat staf aangenomen, omdat in het algemeen de verkoopwaarde ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 51