makkelijker is te bepalen dan de huurwaarde. Bij de vaststelling van de laatste moet veel meer rekening worden gehouden met allerlei persoonlijke omstandigheden. De tegenwoordige wet kent die wijze van schatting reeds voor fabrieken en andere gebouwen, waarvan de huurwaarde moeilijk is te bepalen, en uit de ontwik keling van onze maatschappij volgt, dat wij hier te doen hebben met een zich uitbreidende categorie. Er is nog een reden om de voorkeur te geven aan schatting naar de verkoopwaarde. Naar de huurwaarde berekend, drukt de belasting zwaarder op de kleine bedrijven en kleine gebouwen. Door intensieve kuituur, enz. wordt hier de grootste opbrengst verkregen, waardoor de huurwaarde buitengewoon hoog is; in de verkoopwaarde komen de kwade kansen meer tot uitdrukking. De aanslag der gebouwde eigendommen zal worden berekend naar het bedrag van de polis der brandassurantie. De bedoeling van deze regeling is: te besparen op de kosten der schatting. Wordt de polis niet overgelegd, dan wordt de waarde bepaald op de stichtingskosten van het gebouw op het oogenblik der taxatie. Eveneens wordt de polis ter zijde gelegd, wanneer naar het inzicht van den ambtenaar de asssurantie geen goede maatstaf oplevert. Voor het bouwbedrijf in de groote steden kan deze regeling geen bezwaren opleveren. De verkoopwaarde bestaat immers uit de waarde van den grondde stichtingskosten van het gebouwde ondernemerswinst. De laatste blijft bij de voor gestelde regeling buiten aanmerking. Voor de assuradeurs kan de regeling wel niet voordeelig zijn. Door de lage assurantie premie komt het herhaaldelijk voor, dat de gebouwen voor een te hoog bedrag worden verzekerddit zal in de toekomst minder het geval zijn, als ook de belastingheffer met het verzekerd bedrag rekening gaat houden. Zal de nieuwe regeling der grondbelasting niet nog meer rem mend werken op het bouwbedrijf, zoodat de woningnood, waarin Nederland thans verkeert in de toekomst nog zal toenemen? Uit de cijfers hierboven aangehaald blijkt reeds, dat het ge bouwd eigendom in de groote steden niet zwaarder zal worden belast, in enkele zal de druk eerder verminderen. Verder mag worden verwacht, dat de heffing van de belasting naar de ver koopwaarde de prijzen der bouwterreinen zal drukken. Die prijs zal bepaald worden naar hetgeen de kooper ervoor zal kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 52