53 geven, in verband met de hoogere belasting, terwijl de jaarlijksche terugkeerende aanslag van het niets of weinig opleverende bouwterrein den houder zal nopen de grond zoo spoedig mogelijk in het verkeer te brengen. In het ontwerp is getracht zooveel mogelijk alle persoonlijke elementen te verwijderen. Als gevolg daarvan zijn de vrijstel lingen op heel enkele na vervallen. Echter met de over gangsbepaling, dat de bestaande behouden blijven. Deze vrijstel lingen, zijn naar hun aard verkapte subsidies, en het is veel wenschelijker, dat tegemoetkomingen als deze ook openlijk als subsidie worden verleend. Het tegenwoordige stelsel levert veel moeite op, om uit te maken of een instelling al of niet recht heeft op vrijstelling en onbillijkheden zijn niet te voorkomeu. Boschterreinen zullen worden geschat naar de waarde van den ondergrond. De schatting zal dus altijd wel heel laag blijven Het bestaan van vereenigingen, die het behoud van natuurschoon beoogen zal door deze wet dus niet worden bedreigd. Bovendien zullen ook hier subsidies op hun plaats zijn, wanneer inderdaad groote algemeene belangen worden gediend. De interressante rede werd door de talrijke aanwezigen leven dig toegejuicht. Zij moet de overtuiging hebben gevestigd, dat het nieuwe ontwerp onze verouderde grondbelasting weer brengt op de hoogte van den tijd, misschien met nieuwe gebreken, maar in ieder geval bevrijd van de grove fouten van het tegenwoordige stelsel. En dat doet ons hopen, dat de tegenwoordigen ontwerpen het staatsblad spoedig zullen bereiken. Intusschen: «Belasting zaken zijn teere zaken», en dat geldt niet het minst voor de grondbelasting. H. F. VAN Riel. RUILVERKAVELING. Met groote ingenomenheid zal door menigeen kennis worden genomen van het feit, dat thans ook van wege de Ned. Heide Maatschappij het verzoek tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd gericht, om de spoedige indiening van een Ontwerp van Wet tot regeling der ruilverkaveling te willen bevorderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 53