59 De raming is verhoogd met: 1.400, in verband met de door den in dienst te stellen 3den inspecteur te ondernemen reizen (zie noot 86); 1.500, wijl het uitgetrokken bedrag voorde als bewaarders dienst doende ambtenaren en het hun toegevoegd personeel onvoldoende is gebleken 900, voor reiskosten van een meerder aantal van 5 mantri's of leerling man tri's op 180. (89) Het ten behoeve van de residentie Madioen toegestaan bedrag is met 200 verhoogd. KOLONIAAL VERSLAG 1916. (NEDERLANDSCH OOST-INDIË.) Hoofdstuk J, afd. V. Agrarische en kadastrale opnemingen. 1. Agrarische opnemingen. Van de vier op Lombok bescheiden inlandsche landmeters bleef er één te Mataram belast met de opneming en kaarteering van de petjatoe-, paoeman- en waqfgronden en met de aanvulling en verbetering van de agrarische gegevens voor de onderafdeeling West-Lombok. De overigen bleven werkzaam in de onderafdeeling Midden-Lombok, ten einde de bevloeide en van regen afhankelijke sawahs, zoomede tuinen en tegal- velden, op te meten. In zeventien, zes, een en drie desa's, onderschei denlijk van de districten Praja, Kapang, Djonggat en Batoekliang werden de opmetingen voltooid. 2. Kadaster. Bij Gouv. Bt. 4 Sept. 1915 n°. 16 (Ind. St. n": 541) is het hoofd van den kadastralen dienst in Nederlandsch-Indië bevoegd verklaard tot plaatsing en overplaatsing van het Europeesch technisch personeel en de commiezen bij dien diensttak. Aan het einde van 1915 bestond het personeel bij het kadaster in Nederlandsch-Indië uit: 1 chef van den kadastralen dienst, 2 inspecteurs, 4 bewaarders, 45 landmeters en adjunct-landmeters, 5 commiezen, 19 klerken, 20 hoofdmantri's en 153 mantri's en leerling-mantri's. Voorts waren, bij wijze van tijdelijken maatregel, boven de formatie in dienst 6 adjunct-landmeters en 6 klerken. Aan den opleidingsleergang voor technisch personeel bij den kadastralen dienst in Nederlandsch-Indië waren op uit. 1915 in opleiding 13 adjunct-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 59