6o landmeters en 30 inlandsche jongelieden. Het onderwijs werd gngeven door 2 landme.ters en 2 manui's. In het overzicht sub III van bijlage G zijn de voornaamste verrich tingen van het kadaster onder cijfers gebracht. Uit dat overzicht blijkt, dat het aantal opgemaakte meetbrieven en landmeterskennissen in 1915 onderscheidenlijk 13 en 15 °/0 meer bedroeg dan in 1914, Behalve voor de bijhouding van het eigendomskadaster en de vernieuwing van kadastrale plans en registers, zijn in 1915 door het personeel van het kadaster nog werkzaamheden verricht ten behoeve vande vaststelling van de verpondingswaarde over het tijdvak 1912I9J5: de terugbrenging van particuliere landerijen in de afdeelingen Batavia en Meester-Corneiis tot het landsdorneinde regeling van den agrarischen rechts-toestand van de door den Staat aangekochte particuliere landen Kandanghaoer en Indranrajoe- West (res. Cheribon); de voorbereiding van de onteigening van de Pama- noekan- en Tjiasem-landen en de daarvoor te verrichten metingen en op te maken kaarten; de vestiging van erfpachtsrechten voor de uitoefe ning van den kleinen land- en tuinbouw door minvermogende Europeanen en met hen gelijkgestelden, en de samenstelling van de door het depar tement van binnenlandsch bestuur uit te geven nieuwe lijst van Jandbouw- ondernemingen in Nederlandsch-Iudië. Voorts werden in de gewesten Cheribon, Pekalongan, Banjoenras, Sumatra's Westkust en Menado ver schillende nederzettingen opgemeten en daarvan kadastrale blokkaarten vervaardigd, werden in de residentie Pasoeroean werkzaamheden verricht voor de uitzetting van de grenzen van een erfpachtsperceel en hadden iu de residentie Semarang drie grensuitzettingen plaats ten behoeve van het departement der burgerlijke openbare werken. Bovendien werden voor verschillende andere doeleinden 78 meetkundige verrichtingen uitgevoerd. In het geheel zijn ten behoeve van den lande.en de gemeenten kos teloos verstrekt 393 meetbrieven, 121 landmeterskennissen, 475 certificaten en 116 kopieën en zijn 6668 inzagen verleend. Aan het hoofdbureau van het kadaster werden onderzocht de door de gouvernementslandsmeters vervaardigde meetbrieven in de gewesten, waar het kadaster nog niet is ingevoerd, zoomede de schetskaarten en pro cessen-verbaal van de in de buitenbezittingen in erfpacht aangevraagde gronden. Aan ten bate van den lande ontvangen salarissen voor verrichtingen ten gerieve van het publiek is in 1915 in 's lands kas gestort ƒ96258, tegen ƒ94187 in 1914. Voor de bijhouding van het kadaster en de uitvoering van werkzaam heden door gouvernementslandmeters is in I9J5 uitgegeven 427 678, tegen ƒ417704 in 1914.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 60