omtrek dus eerst in tweeën werd verdeeld, vervolgens de aldus gevonden bogen weder in tweeën, enz.; deze methode heeft tevens het voordeel, dat de fouten der verdeeling voor alle onderzochte strepen ongeveer met denzelfden graad van nauwkeurigheid worden gevonden. Bij den cirkel van Cary bleken de verdeelings- fouten nog al belangrijk te zijn en te liggen tusschen 4",38 en 9",23. Behalve deze methode volgde Bessel nog eene andere, waar door ophooping van fouten eveneens werd vermeden; de cirkel omtrek werd daarbij uitgemeten met een afstand der microscopen, welke het ne deel van den omtrek bedroeg, vervolgens met een 2, 3, 4 maal enz. grooteren afstand der microscopen. Deze metingen leidden dan voor de onderzochte strepen tot vergelijkingen, welke volgens de methode der kleinste kwadraten opgelost, de waar schijnlijkste waarden der verbeteringen deden vinden. In 1821 bepaalde Bessel de verdeelingsfouten van den meridiaan cirkel van Reichenbach; dit instrument had eene verdeeling van 5' 5' en werd afgelezen door middel van vier noniën, daar Reichenbach deze onbegrijpelijker wijze verkoos boven micrometrische microscopen Ten behoeve van het onderzoek der verdeelingsfouten bracht Bessel nu 4 micrometrische micros copen aan, twee aan twee diametraal tegenover elkander gesteld; de angulaire afstand der diametrale verbindingslijnen dezer mi croscopen bedroeg eerst 6o°, daarna 450, 30° en 15° Achtereen volgens werden nu de strepen o°, 15° 30° enz. onder het eerste microscoop gebracht en de overige 3 daarna afgelezen; iedere dezer 4 reeksen leidde alzoo tot een stel vergelijkingen, die weder volgens de methode der kleinste kwadraten opgelost, de fouten leerden kennen, welke bij dezen cirkel bleken te liggen tusschen -f i",23 en T',49. Het onderzoek van de fouten der verdeeling van den meridiaan cirkel onzer Sterrewacht te Leiden maakte in 1863 het onderwerp uit eener dissertatie van Dr. N. M. Kam 2). Dit werktuig is met twee cirkels toegerust, die beide van 5' 5' zijn verdeeld; iedere cirkel wordt door vier microscopen afgelezen en van 8i Zie hierover nader: «De Stadiometrische Afstandsmeter etc. in Tijdschr. voor K. en L. Jaarg. XXXII, (1916), pag. 208. Dr. N. M. Kam. Over de Fouten in de Verdeeling der Cirkels van Sterrekundige Werktuigen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 81