randstanden minus één bedraagt. Bij cirkels met overwegend periodieke verdeelingsfouten worden deze dus in hoofdzaak bij meting in verschillende randstanden geëlimineerd, doch bij cirkels waarvan de fouten grootendeels een onregelmatig karakter dragen, zooals dat bij het instrument der Sterrewacht te Leiden het geval is, zal dat uit den aard der zaak niet in die mate het geval zijn; de mediaancirkel van Leiden behoort dan ook onder de instrumenten, waarvan de zelfstandige bepaling der verdeelings fouten, ook bij tusschenstrepen, het verst is doorgevoerd. Om een overzicht te verkrijgen van den gang der systema tische fouten of zooals Bessel het reeds uitdrukte, om de regelmatige of periodieke fouten van de onregelmatige of toevallige te scheiden, werd reeds door Bessel naar aanleiding van zijn onderzoek van de verdeelingsfouten van den Meridiaan cirkel van Rei.chenbach eene graphische constructie te baat genomen; de afstanden der onderzochte strepen van het nulpunt der verdeeling zette hij daartoe uit als abscissen en loodrecht daarop de respectieve waarden der gevonden fouten als ordinaten. De vloeiende kromme, welke nu het best voldeed aan de waarden dezer ordinaten, stelde dus den gang der perio dieke fouten voor, waarvan het bedrag voor elke tusschenliggende verdeelingsstreep aan deze graphische voorstelling kon worden ontleend, zooals dat ook thans nog gebruikelijk is'. Bij dergelijke onderzoekingen mag echter nimmer uit het oog worden verloren, dat het hier veelal bepalingen betreft van groot heden, welke liggen op de grens van het minimum visibile«\ de waarnemingen voor het afleiden van dergelijke grootheden kunnen onderling zeer goed in overeenstemming met elkander zijn, doch belangrijk afwijken van die, welke onder andere om standigheden en door andere waarnemers werden verkregen, bij evengoede onderlinge overeenstemming dezer waarnemingen. Dr. Kam was dan ook van oordeel, dat voor de scherpte der afle zingen bij den meridiaan cirkel te Leiden nog veel zou kunnen worden gewonnen, door versterking van de vergrooting der micros copen; de microscopen van dit instrument hadden slechts eene 20 voudige vergrooting, terwijl de microscopen van een universaal- instrument van Repsold dezer Sterrewacht 54 malen vergrootten en Stfuve bij zijn passage-instrument van Repsold zelfs microscopen gebruikte met eene vergrooting van 120 malen. 84

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 84