85 Dit «minimum visibile» speelt ook in de lagere geodesie eene belangrijke rol; te zwakke, slecht belichte loupen en kijkers van te gering vermogen verzwaren en vertragen noodeloos menigen landmeetkundigen arbeid. Bij het tegenwoordige standpunt der verdeelingstechniek is hier door verveelvuldiging der waarnemingen niets te winnen; wèl echter door de mogelijkheid eener vlotte instelling met een kijker van voldoend optisch vermogen en gemakkelijke aflezing door middel van flinke, goed belichte loupen. Bij de verdeeling zoowel als bij het onderzoek der randver- deelingsfouten spelen temperatuursveranderingen eene groote rol; de lichaamswarmte van den verdeelenden mechanicus zoowel als de overigens in de werkplaats optredende temperatuurswisse lingen kunnen licht in meer of mindere mate zich in de nauw keurigheid der verdeeling weerspiegelen en groote voorzorgen zijn dan ook steeds noodig, om de temperatuur tijdens de ver deeling zoo gelijkmatig mogelijk te houden. Pistor en Martins lieten vóór de verdeeling urenlang door een uurwerk gedreven windvleugels boven hunne verdeelmachine en den daarop be vestigden te verdeelen cirkel wentelen en om tijdens de waar nemingen temperatuursveranderingen zooveel doenlijk onschadelijk te maken, zijn de moderne meridiaancirkels niet tusschen de steenen pilaren bevestigd, doch daarboven uitgebouwd en zijn hunne microscopen in glazen kasten besloten, waarbuiten alleen de oculairen uitsteken. Met de onderzoekingen van Dr. Kam "zijn wij tevens genaderd tot het interessante tijdperk der «Internationale Aardmeting»; de driehoeksmetingen en astronomische plaatsbepalingen voor dit doel, vorderden het gebruik van de meest volkomen theodolieten en universalen en hooge eischen moesten derhalve aan de ver deelingen dezer instrumenten worden gesteld. De instrumenten onzer «Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing» werden onderzocht aan de Technische Hoogeschool te Delft en de wijze waarop dit plaats had en de resultaten daarbij verkregen zijn medegedeeld door Prof. Hk. J. Heuvelink in Zeitschrift für Vermessungswesen Jahrg. 1913, S. 44b etc; ook verschillende Jaarverslagen dezer Rijks commissie bevatten daaromtrent een en ander. Het onderzoek der verdeelingen had plaats: 1°. door middel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 85