8 Gelukkig gloort thans ook voor Suriname de dageraad eener hoopvolle toekomst; de Commissie in 1913 benoemd, «om te dienen van advies omtrent de door de Suriname-Com- missie bepleite herziening van de Surinaamsche wet geving betreffende het beheer der domeinen endeuitgifte van gronden en om c. q. de vereischte voorstellen in ver band daarmede in te dienen», heeft hare taak volbracht en in een doorwrocht rapport bepleit zij mede de invoering van een perceelsgewijs kadaster voor de gecultiveerde gedeelten der Kolonie met inbegrip van de op kosten der eigenaren vóór de meting behoorlijk langs de begrenzing uitgekapte en afgepaalde perceelen van het achterland, terwijl uit de ook in ons tijdschrift opgenomen Koloniale Verslagen der laatste jaren blijkt, dat thans reeds onder deskundige leiding heel wat wordt gedaan, wat er toe kan bijdragen om grondeigendom en grondkrediet ook hier op hechtere grondslagen te vestigen. Inmiddels was de cartographie van Suriname reeds in meer wetenschappelijke banen geleid door de uitgave in 1882 van de mooie Kaart van Suriname naar de opmetingen van J. F. A. Cateau van Rosevelt en J. F. A. E. van Lansberge in de jaren i8601879 gedaan; talrijke astronomische plaatsbepalingen vormen de grondslag voor deze kaart, waarop in lateren tijd steeds is voortgebouwd en die onschatbare diensten heeft bewezen bij de vele tochten, welke werden ondernomen tot verkenning van het tusschen de hoofdrivieren ingesloten binnenland. Loth bezorgde van deze kaart eene nieuwe uitgave, aangevuld tot 1898 met de resultaten van zijne eigen opmetingen en die van anderen; de aanvullingen, voorzoover zij op Loth's arbeid betrekking hebben, zijn het resultaat zijner opmetingen in de binnenlanden in de jaren: 1876 van Brokopondo aan de Suriname-rivier Zuid-Oostwaarts totdePedrosoengoevallen aan de Marowijne( 78,78 K.M.); 1877 van Brokopondo westwaarts tot ietwat beneden het Awara eiland in de Boven-Saramacca 62,82 K.M.); 1878 van het dorp Foto aan de Tempati-kreek tot Boschland aan de Suriname-rivier; 1879 van de Kleine Saramacca westwaarts naar het dorp Kwat- Zie ook blz. 64 hierachter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 8