vormd; naarmate deze na de verdeeling meer of minder is weg genomen («ebarbeering»), zal er ook kans bestaan, dat de door uitwendige invloeden gemakkelijk te verplaatsen deeltjes van deze baarden het uiterlijke aanzien van dë verdeelingstrepen zullen kunnen wijzigen. Het reinigen van randen, welke micrometrisch worden afge lezen, mag dus alleen aan bevoegde handen worden toevertrouwd, daar door ondoelmatige pogingen tot reiniging deze randen ge makkelijk onherstelbaar kunnen worden bedorven. Na er nog op te hebben gewezen, dat dit dus ook geldt voor onze Kadaster-theodolieten, welke door middel van Hensoldt'- sche microscopen worden afgelezen, gaan wij thans over tot de beschrijving der installatie in het Rijkskantoorgebouw te Arnhem, voor het onderzoek der randverdeelingsfouten bij Kadaster-theodolieten. II. De installatie voor het onderzoek naar de randverdeelings fouten der kadaster-theodolieten werd aangebracht op de bovenste verdieping van het enkele jaren geleden nieuw gebouwde Rijks kantoorgebouw te Arnhem; ofschoon het in het algemeen wenschelijk zal zijn om de collimatoren en de te onderzoeken instrumenten op- of op slechts geringe hoogte boven- den vasten bodem op te stellen, met het oog op mogelijke nadeelige gevolgen van trillingen in bodem en gebouw, opgewekt door het drukke verkeer van het moderne stadsleven, werd er hier de voorkeur aangegeven de installatie hooger aan te brengen, zoowel met het oog op de inrichting van het gebouw als om het nog al drukke verkeer, dat uit den aard der zaak moet heerschen in de beneden gedeelten van een gebouw, waarin zoovele kantoren zijn gehuisvest. In het centrum van het gebouw rijst de door een massief bogenstelsel geschraagde traphal opwaarts en op de hoogste dekplaat der borstwering van de trap konden nu links en rechts de pijlers voor de opstelling der collimatoren eene uitnemende standplaats vindenhet gangenstelsel van het gebouw mondt met lange corridors op deze traphal uit en in de as van de hal, op omstreeks 1,2 M. afstand van de Zuid-Oostelijke frontmuur, werd nu de pijler voor de opstelling der te onderzoeken instrumenten 91

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 91