gebouwd, zoodat van dezen pijler uit tevens beide corridors waarvan de Noord-Oostelijke eene lengte heeft van 23.5 en de Zuid-Westelijke van 29,Meter heeft kunnen worden over zien. Op dezen pijler is tevens het op slechts 200 Meter afstand gelegen secundaire punt der nieuwe Rijksdriehoeksmeting Arnhem 7» (toren van de Groote- of Eusebiuskerk) zichtbaar. De afstand tusschen de centra der beide collimatorenpijlers be draagt ongeveer 2,8 Meter, terwijl deze pijlers ongeveer 8,Meter van het centrum van den waarnemingspijler zijn verwijderd, zoo dat de op dit centrum gerichte vizierlijnen van de beide collima toren een hoek van rondweg 23 centesimale graden met elkander vormen. Het geheel uit ijzer en steen opgetrokken gebouw biedt binnen de practische grenzen, welke hier met het oog op de te onderzoeken instrumenten kunnen worden gesteld voldoenden waarborg voor de onveranderlijkheid der opstelling zoowel van de collimatoren op de trappijlers als van te onderzoeken instru menten op den waarnemingspijler; wanneer eenige honderden kilo's gewicht, in den vorm van meerdere robuste leden van het personeel om dezen pijler worden opgehoopt en schoksge wijze verplaatst, komt de bel van een vrij gevoelig water pasinstrument, dat op den pijler werd geplaatst ter nauwernood in beweging en eene op korten afstand voorbijgaande zware sleperswagen veroorzaakt uit den aard der zaak weliswaar eenige trilling, doch hinderlijke gevolgen werden daarvan tijdens de waarnemingen niet ondervonden. De regelmatige luchtverversching in traphal en corridors voorkomt al te sterke schommelingen van de temperatuur der lucht lagen, welke de pijlers omgeven en de kans, dat temperatuursinvloeden zich hinderlijk zullen laten gelden, is dus niet groot. De installatie werd aangebracht onder leiding van den ingenieur verificateur van het kadaster in de 5e divisie, den heer Boer; zoowel tijdens deze werkzaamheden als bij het onderzoek van het eerste theodolietje, werd rekening gehouden met de ervaringen opgedaan door den landmeter F. H. A. J. Bin gen gedurende zijne werkzaamstelling in dienst der Rijkscommissie voor Graad meting en Waterpassing ten behoeve van de nieuwe Rijksdrie hoeksmeting. De borstweringen van de trap zijn afgedekt met gepolijste 92

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 92