93 platen van «Petit Granit» of «Escausijnschen Hardsteen» en de pijlertjes voor de collirnatoren werden nu uit hetzelfde materiaal gehouwen en daarna onwrikbaar vastgekït op de bovenste dek plaat van de rechter- en linkerbalustrade. In verband met de omstandigheid dat de vizierlijn van den aan het kadasterbureau aanwezige theodoliet van Breithaupt in horizontalen stand hooger is gelegen dan die van het eveneens als collimator dienstdoende instrument van Hildebrand, werd de pijler voor het laatste instrument hooger genomen dan die voor het eerste; tengevolge van de hoogteverhoudingen tusschen de pijlers der collimatoren en den waarnemingspijler zijn de horizon taal gestelde vizierlijnen der collimatoren ongeveer in hetzelfde vlak gelegen met de tweede as der op "den waarnemingspijler opgestelde kadastertheodolietjes. Wanneer in verband met de te onderzoeken instrumenten, theodolieten met vasten rand wor den onderzocht door tusschenkomst van een draaibaar plateau verhooging van de opstelling der collimatoren noodig is, dan kunnen op hunne pijlers nog stevige blokken van «petit granit» worden geplaatst. De pijlers der collimatoren werden omsloten door kastjes van teakhout 2) met paneelen van asbest, waardoor een en ander dus voortdurend tegen ongewenschte aanraking door onbevoegden is beveiligd; tijdens de waarnemingen zijn alleen de deurtjes dezer kastjes geopend, doch ten behoeve van de opstelling of regeling der collimatoren of van hunne ver lichting kunnen zoonoodig ook een der zijwanden en de achter wand van elk kastje worden verwijderd. De electrische verlichting van het diaphragma van elk der colli matoren heeft plaats door middel van -een 4 Volts lampje, dat met een kleinen metalen reflector is voorzien; deze lampjes De kalksteen uit de groeven van Escausines in Henegouwen wordt in de «Bouwkunde» aangeduid als «Petit Granit», «Hardsteen» of «Escau- sijnsche steen»; deze kalksteen is zoo doorspekt met «belemnieten-schalen» en verdere fossiele resten, dat de gepolijste dekplaten der traphal een zeer interes sant overzicht geven van een belangrijk deel der echino dermen- en mollusken- fauna uit de lang vervlogen geologische periode, waarin deze kalksteen werd afgezet. 2) Teak- of Djatihout van Tectona grandis L. vormt het meest waardevolle bouw- en meubelhout onzer Javaansche bosschen; ijzer roest er niet of weinig in, door termieten wordt het niet of weinig aangetast en het laat zich fraai doch ietwat lastig bewerken, tengevolge van de afscheiding van talrijke kalkkristallen, welke in bepaalde gangen er in voorkomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 93