97 gebracht op de gewone stroomleiding van het gebouw, doch door tusschenkomst van eene 32 Volts-lamp, ter verzwakking van den stroom. Deze lamp, zonder wier tusschenkomst de kleine lampjes dus niet kunnen gloeien, voorziet bij ontstentenis van vol doend daglicht tevens in de verlichting bij het inschrijven der waarnemingen; de inschakeling van de hoofdlamp en van de ver schillende kleine lampjes, welke alle «mat» zijn geballonneerd, wordt naar behoefte geregeld door een 8-tal contacten, aange bracht op een marmeren schakelbord, dat naast den waarnemings pijler aan de frontmuur van het gebouw is bevestigd. III. De kadaster-theodolietjes N°. 845856 werden vervaardigd op de fabriek voor mathematische- en geodetische instrumenten «Physica» van den heer G. de Koningh te Arnhem; bij den bouw werd rekening gehouden met de omstandigheid, dat deze instrumenten in de eerste plaats bestemd zijn om dienst te doen bij polygoonmetingen, doch overigens ook bij trigonometri sche werkzaamheden van geringen omvang gebruikt moeten kunnen worden. Ze zijn alle ingericht voor optische cen treering en de randen zijn niet verstelbaar, omdat in den regel bij de werkzaamheden, waarvoor deze theodolietjes bestemd zijn, met eenmalige instelling in beide kijkerstanden zal kunnen worden volstaande eenvoudige constructie dezer instrumenten brengt dus mede, dat hun gewicht zeer laag kon worden gehouden. De elegante doch zeer soliede bouw doet aangenaam aan en de af werking is onberispelijk. Het gewicht dezer theodolietjes bedraagt slechts 2,6 K.G., met het kastje ongeveer 6,1 K.G.bij verticalen kijkerstand zijn zij 0,30 M. hoog en hun centesimaal in halve graden verdeelde rand heeft ter plaatse van de op zilver aan gebrachte verdeeling eene middellijn van 0,08 M. De nonius eenheid is ééne centesimale minuut; de loupen hebben eene ongeveer 5,5 voudige vergrooting. De vrije opening van het objectief van den kijker bedraagt 0,022 M., de brandpuntsaf stand ongeveer 0,16 M. en de vergrooting is eene ongeveer 16 voudige. De afstand tusschen de beide verticaledraden van het diaphragma bedraagt in boogmaat ongeveer 3 centesimale minuten. In verband met hetgeen wij hierboven, sub I, over het <tminimum

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 97