99 vlak daarvan zou kunnen stuiten, in plaats van op de verdeeling van den nonius te vallen. De noniën bleken aanvankelijk wel eens ietwat te kort of te lang te zijn, wat geen verwonding kan baren, daar het uiterst moeielijk is, hunne met de excentriciteit van het instrument eenigs- zins wisselende lengte binnen de gewenschte grenzen op de rand verdeeling van deze kleine instrumentjes te doen «stemmen» hier toch vertegenwoordigt zelfs eene volle centesimale minuut nog slechts eene lineaire grootte van 0,0063 m.M. of 6,3 micron. Met de meeste bereidwilligheid werd door den heer de Koningh een en ander nader geregeld, zoodat thans kan worden aange nomen, dat de noniën van alle instrumenten binnen practische grenzen eene behoorlijke lengte hebben. Bij het onderzoek naar de lengte der noniën kan bij den tegenwoordigen stand der techniek dikwijls met vrucht gebruik worden gemaakt van de tijdelijk als micrometer in te richten schroef voor fijne beweging der alhidade; de spoed van deze schroef bedraagt bij deze theodolietjes slechts 0,35 m.M. en eene schroef wenteling verplaatst de alhidade ongeveer 39 .centesimale minuten, zoodat V100 omwenteling van de schroef overeenkomt met eene verplaatsing der alhidade van ongeveer 39cc of 13"- Met behulp van een tijdelijk op de as van de schroef aangebracht houten schijfje van 3 c.M. middellijn, beplakt met papier waarvan de rand in 100 deelen is verdeeld, kan nu vlotweg zelfs wel V200 omwenteling of eene verplaatsing van 20cc 7") worden afgelezenwanneer dus de nullijn van den nonius op een limbus- streep wordt ingesteld en de verdeeling der schijf tegen eene als «index» aan de alhidade bevestigde naald wordt afgelezen, dan zal slechts een zeer klein gedeelte eener wenteling van de schroef noodig zijn, om de eindstreep van den nonius met de correspon- deerende limbusstreep te doen samenvallen, voor het geval, dat de nonius te kort of te lang is. Het verschil der aflezingen op de schijf geeft dan de lengteafwijking van den nonius aan, vrij wel onafhankelijk van de fouten der schroef. Onder bepaalde omstandigheden zal deze handelwijze ook dienst kunnen doen bij het onderzoek naar de lengte der randdeelen, ongeveer op de wijze zooals dit onderzoek bij de instrumenten aan de Technische Hoogeschool plaats vindt door uitmeten van vakjes van den rand met behulp van de micrometrische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 99