05 Na dit onderzoek werden één vloeibare O.-I. inkt en éen veel vuldig voor documenten aanbevolen schrijfinkt door een bekend Amsterdamsch bureau chemisch onderzocht, waarbij werd vast gesteld dat de O.-I. inkt bestond uit koolstof (68 gram per liter) en de gewreven inkt kon vervangen. De onderzochte schrijfinkt mag niet duurzaam geacht worden, de bestanddeelen zijn wel overeenkomstig de bekende (Duitsche) voorschriften, doch niet in de voorgeschreven verhouding. Met de eeuwenlange ervaring dat koolstof (O.-I. inkt) bestand is tegen den tand des tijds en in de onderstelling dat bij andere inkten lichtechtheid en papiervastheid als voldoende waarborgen voor duurzaamheid mogen aangenomen worden, zoolang geen algemeen Rijksbureau van onderzoek betere waarborgen verstrekt, werd besloten bij de hermeting van Dieren aan te wenden: i°. de vloeibare O.-I. inkt van Talens, merk geconcentreerde Rembrandt N°. 70, die bij bovenbedoelde chemische analyse bleek te bestaan uit eene emulsie van uiterst fijn verdeelde kool stof, verder voldoende papier- en watervast is, niet te snel opdroogt en eenigszins kleverig is, zoodat de schrijfpen geen zeer dunne ophalen kan maken, wat de duidelijkheid bij lichtdruk bevordert; 20. de imitatie-karmijn van Talens, eene emulsie (schudden vóór het gebruik) die lichtecht, papier- en watervast is en in verdunden toestand (voor gebouwen) geen spoor van lichtdruk achterlaat 3°. de documenten-inkt van van Ledden Hulsebosch, welke lichtecht en papiervast bleek en bij de strepen-proef (met water en met alcohol) geene veranderingen vertoonde (eene chemische analyse werd niet ingesteld). De beide eerstgenoemden dienen hoofdzakelijk voor vervaardi ging van veldwerk, de laatstgenoemde voor processen-verbaal en andere documenten. Misschien stellen sommige lezers belang in de nadere bijzon derheden van het onderzoek, weshalve wij er nog het volgende aan toevoegen. De bovenbedoelde strepen-proef voor zwarten inkt wordt ge nomen op de volgende wijze. Op een vel papier worden met een penseel biezen getrokken met onverdunden inkt en met inkt verdund met een gelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 103