97 BOEKBESPREKING. De Hypothecaire en Kadastrale Boekhouding en die der Schepen en Vaartuigen in Nederland door A. Soutendijk, 2C geheel omgewerkte en vermeerderde druk doorj. Mulder, Land meter van het Kadaster. Tweede Deel met j Kaarten Uitgever A. van Loon te Tiel, 1916, Prijs van het ie en 2e deel sameti f ij. «In 't verleden schuilt het heden, in 't geen is, wat wor den zal»; het is deze aan alle evolutie ten grondslag liggende oer-gedachte^ waarop de heer Mulder zich in zijn «Voorwoord» van dit 2e deel als net ware eenigermate verontschuldigend be roept, met het oog op de veelheid van stof, welke hij genoodzaakt was, hier te verwerken. Met groote toewijding heeft hij zich van zijne taak gekweten en dankbaar aanvaarden wij het lijvige boekdeel, dat als vrucht van zijnen arbeid een betrouwbare gids kan zijn voor velen. Schiftend en ordenend doorworstelt hij den bajert van «Voor schriften» en «Circulaires», «Wetten» en «Besluiten», welke zijn onderwerp beheerschen, hoopvol daarbij verbeidend eene betere toekomst in den vorm van een kadaster van meer positieve strekking. Het eerste 42tal bladzijden van dit deel zijn dan ook gewijd aan de «Stelsels van overgang en bezwaring van onroe rende goederen»; publiciteit en specialiteit en hunne beteekenis voor de rechtszekerheid van het grondcrediet worden daarbij meer of minder uitvoerig behandeld en de verschillende stelsels nader besproken. Dan volgt de behandeling van «het Kadaster en de Kada strale Boekhouding»; in een óotal bladzijden wordt eerst een geschiedkundig overzicht gegeven van den ontwikkelingsgang van het kadaster in het algemeen van af de eerste pogingen in de oudste Cultuurstaten der wereld tot die der moderne staten, waarna een 4otal bladzijden zijn gewijd aan de «Ge schiedenis der Grondbelasting van Nederland». De «Totstandkoming van het Kadaster van Nederland» en zijn verderen ontwikkelingsgang vóór en na de vereeniging met de «Hypotheken» worden daarna uitvoerig behandeld, toe gelicht door de noodige «modellen» (230 bladzijden), waarna de «Kadastrale Boekhouding» en de Instandhoudingsdienst»

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 105