lot onderzoeken of de authentieke akte van toestemming tot doorhaling materieel aan het voorschrift der wet voldoet, zonder verplicht te zijn zich van de qualiteit des verzoekers te vergewissen (arrest van den Hoogen Raad van 14 April 1843). Hij moet een inschrijving doorhalen, ook dan wanneer niet alle gegevens hem ten dienste staan om te beoordeelen of de wettelijke voorschriften zijn in acht genomen (vonnis Rechtbank te Amsterdam 13 April 1906 P. W. 10028). Een onjuiste doorhaling heeft geen enkel rechtsgevolg ten aanzien van het al of niet voortbestaan van de hypotheek. De juistheid van de door den Bewaarder af te geven certificaten hangt in vele gevallen af van een onderzoek, waarbij volledige kennis van de kadastrale techniek vereischte is. Door de voortdurende vernummering der kadastrale perceelen (gevolg van de velerlei eischen aan den kadastralen dienst gesteld) is het noodzakelijk het onderzoek naar de bezwaardheid ook uit te strekken tot de moederperceelen, waaruit het te onderzoeken perceel is ontstaan. De vraag, welke die moederperceelen zijn, ligt geheel op het gebied der kadastrale techniek en kan in vele gevallen alleen worden beantwoord door hem, die volkomen thuis is in den technischen kadastralen dienst. Wil de Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster in staat zijn om, onafhankelijk van zijn personeel, zijn taak naar behooren te vervullen, dan dient hem, naast kennis van het privaat-recht, als eisch gesteld te worden grondige bekendheid met de kadastrale techniek, welke uitsluitend te verwerven is door jarenlang praktisch als Landmeter van het Kadaster werkzaam te zijn. In zijn dagelijkschen werkkring beweegt de Landmeter van het Kadaster zich geenszins uitsluitend op technisch, maar evenzeer op administratief en juridisch gebied. Het examen voor Landmeter van het Kadaster eischt bekendheid met de wettelijke en administratieve voorschriften, die op den kadastralen en hypothecairen dienst betrekking hebben. De bestaande studieboeken op dit gebied zijn geschreven door Landmeters van het Kadaster. De propaganda voor verbetering van den kadastralen en hypothecairen dienst is gevoerd en geleid door de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Dat de Landmeters van het Kadaster zich ook voor de juridische wetenschap interesseeren blijkt wel afdoende uit het feit, dat verscheidene hunner in de rechten of voor het notariaat studeeren. De bewering, dat het algemeen belang slecht gediend zou zijn door benoeming van Landmeters van het Kadaster tot Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster moet dan ook ten sterkste ivorden tegengesproken. In deze tegenspraak worden ondergeteekenden gesteund door de Staats commissie-Registratie, ingesteld bij Uwer Majesteits Besluit van 30 Juli 1906. Immers na ampele overweging adviseert deze Staatscommissie: ambtenaren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 109