VERNIEUWING VAN HET KADASTER DER GEMEENTE DIEREN. Voordrachten gehouden in de Algemeene Vergadering van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde op 9 September 1918 te Arnhem. I. Grensregeling. Het Kadaster doet zich bij de eerste kennismaking aan ons voor als eene verzameling van boeken en kaarten. Die kadastrale boeken zijn niet direct te vergelijken met lees- of studieboeken, ze vertoonen eerder eenige overeenkomst met koopmansboekenze bevatten toch een systematisch gerangschikte verzameling gegevens betreffende de indeeling van den bodem in onderdeelen, perceelen genoemd en van personen die op de een of andere wijze tot die grondstukken in betrekking staan. De kadastrale kaarten zijn eenvoudig plattegronden, op ieder waarvan een grooter of kleiner aantal perceelen is voorgesteld. Hieruit volgt dat de kadastrale boeken steunen op de kadastrale kaarten; het eerste werk bij het opmaken of het vernieuwen van een kadaster bestaat dus in het vervaardigen van kaarten van de betrokken terreinen. Nu is het maken van kaarten niets nieuws; de Egyptenaren, om maar niet verder terug te gaan, vervaardigden reeds kaarten van het Nijlgebied, hoofdzakelijk dienende om telkens na het buiten haar oevers treden dier rivier en het daardoor verdwijnen van de landindeeling, weer te kunnen uitmaken waar ieders grondstuk of perceel was gelegen. Er zou dan ook geen reden zijn om hier vandaag over het tot stand komen van kadastrale kaarten te spreken, indien er niet iets bijzonders, iets voor ons land geheel nieuws bij te vertellen was. Na den jarenlangen strijd, die er van kadastrale zijde is gevoerd om te komen tot verbetering der wijze, waarop tot nu toe ver nieuwing van het kadaster in ons land plaats had, werd eindelijk bij Min. Res. d.d. 21 Dec. 1915, n°. 119, afd. Hypotheken en Kadaster besloten om eene proef te nemen met eene andere methode. Bij die resolutie werd last gegeven de kadastrale gemeente Dieren te hermeten overeenkomstig de daartoe door den heer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 113