zich goed op de hoogte had gesteld van alle mededeelingen op de oproepingen gedrukt. Een belangrijk onderdeel van de oproeping vormt nog het bericht van machtiging, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat zij, die verhinderd zijn te verschijnen, iemand anders zenden om in hun plaats aan de grensregeling deel te nemen. Die deel neming is bij de wet uitdrukkelijk gequalificeerd als een «daad van heheer», waardoor het dus mogelijk is, dat voogden en be windvoerders, besturen van zedelijke lichamen enz., zonder speciale machtiging van kantonrechter, algemeene vergadering of anders zins tot de grensregeling medewerken. De bepaling die op vertegenwoordiging van niet verschenen medeeigenaars door één of meer wel-verschenen eigenaars slaat, spreekt voor zich zelf. De oproepingen werden telkens verzonden voor een blok van eigendommen; de omvang van een opnieuw onderhanden te nemen terrein hangt natuurlijk nauw samen met het aantal eigendommen, daarin gelegen. Het resultaat van de ten behoeve der hermeting Dieren ver zonden oproepingen is eenvoudig schitterend te noemen; ik mag gerust spreken van een algemeen gehoor geven aan de oproepingen, niet alleen, maar ook van een algemeen juist inzicht van het eigen belang, dat bij de zaak gemoeid is. Mijn collega's, die aan de hermeting werkzaam waren, en ik zouden u talrijke staaltjes kunnen vertellen van adhaesiebetuigingen van meer of minder weisprekenden aard, van een juist inzicht van de zaakdaartegenover is zoo goed als geen tegenwerking te boeken. Een enkel eigenaar, die wat vaak opgeroepen moest worden wegens een groot aantal verspreid gelegen eigendommen, mag zich op z'n plat Geldersch eens hebben uitgelaten, dat die «klungelderieë» hem heel wat tijd koste en dat daar nooit een einde aan scheen te komen, diezelfde man was wel zoo bang, dat een buurman een paar duim grond teveel zou krijgen, dat hij toch steeds weer verscheen en tot de grensregeling mee werkte. Bij de hermeting Dieren zijn totaal verzonden 1690 oproepingen, in het geheel niet verschenen 32, dat is dus nog geen 2%. Merkwaardig mag genoemd worden, dat onder de namen dier niet verschenen belanghebbenden vooraan prijken die van een lid van de ie en van een lid der 2e Kamer van de Staten-Generaal. 111

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 119