ti3 weten niet precies, waar de scheiding ligt; de landmeter stelt voor dien vagen toestand te doen eindigen, en door het plaatsen van een paar grenssteenen of keien de grens vast te stellen. Men is het spoedig eens over de plaats, waar de steenen moeten komen de eigenaren zelf of hun knechts en de arbeiders van den land meter helpen een handje, en in een minimum van tijd is de zaak gezond. Zoo zijn honderden grenssteenen geplaatst: niet alleen het groot grondbezit, ook de kleine eigenaar had er moeite en, wat meer zegt, kosten voor over; tijdens de hermeting «Dieren» zijn door de eigenaren heel wat beton-grenssteenen gekocht. Meermalen kwam het voor, dat bij de komst van den landmeter ten behoeve der grensregeling de te plaatsen grenssteenen gereed lagen. 40. Ondanks alle pogingen van den landmeter, het inroepen van de getuigenis van ouden van dagen, die als plaatselijk zeer goed bekend te boek staan, en herhaald bezoek zijn twee eige naren niet tot overeenstemming in hun verklaringen te brengen; in dat geval blijft er niets anders over dan de grens als «beiwisfa aan te teekenen. Gaan we even na hoeveel grenzen er wel betwist zijn gebleven. Het nieuwe kadaster van Dieren telde direct na de opmaking 1200 eigendommen; we mogen ruwweg aannemen, dat er 3000 a 4000 eigendomsgrenzen waren te regelen; welnu daarvan moesten er 15 als betwist worden voorgesteld op de nieuwe kaarten, dat is dus nog geen ]/2 Van die 15 is bij een viertal een zelfde min of meer koppige eigenaar betrokken. Ook wat het aantal betwiste grenzen aangaat, mag er dus op grond van deze cijfers gesproken worden van een groot succes. Tot nu toe gingen we uit van de veronderstelling, dat alle opgeroepenen verschenen; het komt natuurlijk voor, dat niet allen verschijnen en soms zelfs dat niemand verschijnt. In het eene geval wordt, als de aanwezigen eensluidende verklaringen afleggen, en indien daartegen binnen 3 maanden geen verzet komt van de niet-verschenen belanghebbenden, de grens voorloopig vastgesteld overeenkomstig die aanwijzing; in het andere geval wordt de grens ambtshalve door den landmeter bepaald en eveneens na 3 maanden als voorloopig vastgesteld aangemerkt. In beide ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 121