menig dreigend proces is door de grensregeling voorkomen gé worden. Ook hieromtrent zijn geen cijfers te verstrekken, immers het is moeilijk uit te maken hoever partijen reeds besloten waren hun «recht» te zoeken, toen het optreden van den landmeter uit komst bracht. Maar vast staat, dat tal van dankbare uitingen door ons geoogst zijn, als na het totstandkomen van de vaststelling eener twijfelachtige grens, het opgelucht Dierensch gemoed zich moest uitspreken. Menigeen zal intusschen zich hebben afgevraagd, hoe is het mogelijk al de verklaringen door belanghebbenden afgelegd, aan te teekenen, te rangschikken, zoodanig te verzamelen, dat ze ten allen tijde geraadpleegd kunnen worden. Van al die verklaringen, het werd terloops opgemerkt, wordt door den landmeter aanteeke- ning gehouden, en dat niet alleen, ieder belanghebbende onder teekent zijn eigen verklaring. Dit alles heeft plaats op het proces-verbaal van grensregeling. Ik heb u medegedeeld, dat de grensregeling plaats had bloks- gewijze; welnu van zoo'n blok eigendommen wordt met behulp van de oude bestaande kadastrale kaarten eene plattegrondsteekening in potlood gemaakt op eene zoodanige schaal, dat de teekening de gelegenheid biedt om daarop allerlei aanduidingen en teekens, dezelfde als op de oproepingen staan, te plaatsen. Bij groot grondeigendom kan men dus eene kleine schaal b.v. i op 10000 of i 5000 kiezen, bij sterk verdeeld terrein, b.v. in de bebouwde kom van een dorp, verdient het aanbeveling tot 1 500, zelfs tot 1 250 te gaan. Op groote nauwkeurigheid komt het niet aan; 't is reeds voldoende als belanghebbenden er den vorm hunner perceelen op kunnen herkennen. Die teekening vormt nu een deel van het proces-verbaal, de rest is tekst, gedeeltelijk gedrukt, gedeeltelijk schriftelijk ingevuld vóór de grensregeling, gedeeltelijk geschreven tijdens de grens regeling. Bezien we zoo'n proces-verbaal wat nader. Aan den voorkant komen de noodige opschriften voor van gemeente, sectie, naam van den landmeter ten wiens overstaan de grensregeling plaats heeft en verder een lijst van opgeroepen belanghebbenden, eigenaars, erfpachters, recht van opstalhouders en beklemde meiers. Achter ieders naam wordt door het invullen van een letter A, N, V of G aangegeven of de opgeroepene ii5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 123