aanwezig of niet verschenen is, of hij vertegenwoordigd wordt door een der andere opgeroepenen, dan wel of hij een gemachtigde heeft gezonden; in het laatste geval wordt de naam van den ge machtigde ingevuld en het bericht van machtiging (boven reeds vermeld) gevoegd bij het proces-verbaal. Verder staat op het proces-verbaal hetzelfde relaas als voorkomt op de oproepingen, n.l. eene verklaring der te gebruiken teekens en afkortingen. Zoodra nu de opgeroepenen hun grenzen hebben aangewezen, hetzij er voldoende grensteekenen als heggen, muren, slooten, grenssteenen, enz. aanwezig zijn, hetzij deze nieuw worden geplaatst, doet de landmeter op de kaart van het proces-verbaal aanteekening van de aangewezen grens; wordt dus door twee aangrenzende eigenaren de stam eener heg als eigendomsgrens aangegeven, dan plaatst de landmeter op zijn proces-verbaal het teeken 'ivan die teekens hebben de opgeroepenen reeds kennis genomen op de oproepingen; zoodra op die wijze al de grenzen van een eigendom zijn vastgesteld, wordt de belang hebbende in de gelegenheid gesteld, op de kaart van het proces verbaal zijn aanwijzing na te gaan en te controleeren, waarna hem de gelegenheid wordt gegeven met zijn onderteekening de aanwijzing te bekrachtigen. Hierin nu ligt mede een groote stap vooruit in eene goede richting; tot dusver werd bij vernieuwing van het kadaster ook wel gedelimiteerd, en de landmeter hield aanteekening van de hem verstrekte aanwijzing, maar uit geen enkel officieel stuk bleek daarvan en later kon dus nimmer worden geconstateerd: op dien datum hebt gij dat als eigendomsgrens aangewezen. Van die gelegenheid om te onderteekenen, werd steeds gebruik gemaakt; bij de geheele hermeting «Dieren» is het niet één maal voorgekomen, dat geweigerd werd een gedane aanwijzing door onderteekening te bekrachtigen. Men kan ook te dezen opzichte alweer spreken van een uitnemend welslagen. En juist de onderteekening van de processen-verbaal heeft er m. i. zeer veel toe bijgedragen, om oplossing van geschillen in de hand te werken. Een enkel voorbeeld: Twee buurlui waren het niet met elkaar eens en zooals dat meer gaat, sprak men ieder van hen afzonderlijk, dan was steeds de afwezige de lastpak, met wien geen land te bezeilen viel en dan heette het: en al kon meneer het nu in orde maken, dan 116

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 124