was het de volgende week of misschien al eerder toch weer mis, want A (of B naar gelang B of A de verhaler is) wil altijd kwestie met mij maken. De in uitzicht gestelde onderteekening bracht de oplossing; partijen begrepen zeer wel, dat, hadden ze hun hand er eenmaal voor gezet, er geen tornen meer aan zou zijn en de beide twistende buurlui werden het niet alleen eens over de scheiding, ze werden tevens uitnemende propagandisten bij hun dorpsgenooten. Met genoegen herinner ik mij het hier bedoelde geval, voorgekomen in de Kerkstraat te Dieren, dat mij den weg effende voor de oplossing van een paar even netelige kwesties in de nabij gelegen Lagestraat. De bedoelde «grens- ruzie» was van algemeene bekendheid en het feit, dat daar een eind aan werd gemaakt, was een niet te versmaden hulpmiddel bij volgende verwikkelingen. De groote waarde nu van het proces-verbaal van grensregeling is gelegen in het feit, dat het is een authentieke acte. Het is van belang hier den inhoud van een paar bestaande en van enkele door de reeds genoemde staatscommissie voorgestelde nieuwe artikelen van het B. W. te vermelden. Oud Art. 1905. Eene authentieke acte is de zoodanige, welke in de wettelijke vorm is verleden door of ten overstaan van openbare ambtenaren, die daartoe bevoegd zijn ter plaatse alwaar zulks is geschied. Oud Art. 1901. Eene authentieke acte levert tusschen partijen en derzelver erfgenamen of rechtverkrijgenden een volledig bewijs op, van hetgeen daarin vermeld staat. Oud Art. 1265. De bewaarders der hypotheken zijn gehouden om aan alle degenen, die zulks verlangen, inzage te geven van hunne registers enz. Bij nieuw Art. 1265 gewijzigd: «inzage te geven van te hunnen kantore ingeleverde stukken» enz. Nieuw Art. 1263a. Zij zijn verplicht alle te hunnen kantore ingeleverde stukken, waarvan de inlevering bij de wet of rechterlijk gewijsde is bevolen of toegelaten, te behandelen overeenkomstig de voorschriften, te geven bij een algemeenen maatregel van bestuur, welke tevens de inrichting der hypotheekkantoren vaststelt. Men ziet dus, dat, wordt het voorstel der Staatscommissie 1906 wet, het proces-verbaal van grensregeling dezelfde waarde heeft ii7

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 125