als iedere andere authentieke acte, het heeft alle kenmerken en vereischten daarvan. Het wordt opgemaakt ten overstaan van den daartoe bevoegden landmeter van het kadaster, door partijen onderteekend, en het wordt openbaar gemaakt door de nederlegging ten kantore van de Hypotheken en het Kadaster, waar het voor een ieder ter inzage beschikbaar is, terwijl een ieder bevoegd is het stuk bij een proces in het geding te brengen. Voorkomen is beter dan genezen; deze stelling zal wel niemand uwer in twijfel trekken. Ik voor mij verwacht van de preventieve werking van het kadastrale proces-verbaal van grensregeling een nog veel grooter succes dan van zijn genezenden invloed, wanneer het als beslissing brengend stuk in een proces zal worden gebruikt. Maar ook bij dat gebruik zal het zeer groote voordeel verkregen zijn, dat de rechtsspraak inzake grensgeschillen een niet te onderschatten ver eenvoudiging ondergaat. De praktijk van de proef hermeting «-Dieren» heeft naar mijne meening de theoretische voorstanders van het hier zoo kort en eenvoudig mogelijk ontwikkelde begrip van grensregeling door het kadaster op schitterende wijze in het gelijk gesteld. Moge die genomen proef krachtig medewerken, om de wet op de grensregeling ten spoedigste haar weg naar het staatsblad te doen vinden. J. F. A. VAN Riessen. II. De inrichting van het nieuwe Kadaster. Is de grensregeling afgeloopen en zijn dus de grenzen vastge steld, dan dient onmiddellijk de meting te volgen. Door meting worden de grenzen vastgelegd aan vaste punten, waarvan de ligging vooraf nauwkeurig is berekend. Men bepaalt de plaats van alle brekingspunten der scheidingen ten opzichte van die vaste punten. Ter verduidelijking neem ik dezelfde schets door den heer van Riessen reeds gebezigd bij zijn betoog over de grensregeling, (fig. i). Op die schets ziet men de cirkeltjes staan, die de plaats aangeven, waar vaste punten zijn gesteld. Deze vaste punten worden onderling verbonden door rechte lijnen en nu wordt ieder punt, waar de grens gebroken wordt, bepaald ten 118

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 126