opzichte van een of meer van die lijnen. De eenvoudigste wijze is meestal deze, dat men in de dichtstbijzijnde lijn het voetpunt zoekt van de loodlijn uit het grenspunt op die lijn neergelaten en dan den afstand van dit voetpunt tot het naaste vaste punt meet en tevens de lengte der loodlijn. coördmatenmethode Een tweede methode is deze, dat men met een hoekmeetinstrument opgesteld in een der vaste punten meet den hoek, dien de richting van de verbindingslijn tusschen dit punt en het brekingspunt maakt met de verbindingslijn der twee vaste punten en dan tevens de lengte meet van den afstand tusschen instrument en brekings punt voerstraalmethode Ook kan men in beide eindpunten de hoeken tusschen de vaste lijn en de richtingen naar het grenspunt meten (tbasismethode Welke methode men volgt hangt geheel af van het terrein, dat gemeten moet worden, maar de eerste is de bij het Kadaster meest gebruikelijke en over het algemeen de minst tijdroovende. De plaats van het grenspunt wordt daardoor nauwkeurig bepaald ten opzichte der omliggende vaste punten. Ik moet hierbij opmerken dat de meting, hoe nauwgezet de ambtenaar daarbij ook te werk gaat, steeds menschenwerk blijft en vergissingen dus niet zijn uitgesloten. Juist om vergissingen en fouten, waar die gemaakt zijn, te kunnen aantoonen en her stellen, wordt bij iedere meting gebruik gemaakt van controle. Bij de bepaling der plaats van het grenspunt door de coördinaten- methode is eene eenvoudige controle mogelijk door het meten van den afstand van een ander punt in dezelfde lijn, zoo mogelijk een vast punt, naar het te bepalen punt (men noemt diè schuine lijn een transversaal). Dit is dan de hypothenusa in den rechthoekigen driehoek, die door de 3 lijnen wordt gevormd. (Zie Fig. 1 bij a, b en c). Eene andere wijze van controle bestaat door in eene der andere verbindingslijnen eveneens eene loodlijn te meten (voorbeeld bij a), verder door het aanteekenen in de lijn van het verlengde van de lijn die twee grenspunten verbindt (voorbeeld bij c), door het bepalen van den onderlingen afstand van twee grenspunten enz. Practisch zal men in het algemeen trachten die controle te nemen, die het minste tijd kost en toch qua controle goed is. In gevallen waar controle op de gewone wijze zeer moeilijk is door terreinhindernissen (bosch, water, huizen, enz.), kan men controle verkrijgen door alle maten tweemaal te nemen. lig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 127