I 20 De bedoeling van controle is te kunnen constateeren of ver gissingen of fouten gemaakt zijn, niet om uit de gegevens der meting te kunnen aantoonen hoe die fouten zijn, daar dit laatste altijd mede zou brengen eene dubbele controle en ook fouten in de contrölecijfers mogelijk zijn. Vindt men cijfers die niet over eenstemmen, dan dient men door nameting op het terrein zich te gaan vergewissen, welke goed zijn en welke niet. Ts een der punten van de grens met voldoende nauwkeurigheid en controle bepaald, dan zal men voortgaan en op dezelfde wijze de volgende grenspunten bepalen, steeds deze verbindende aan het stelsel van vaste punten en lijnen. Op deze wijze worden alle brekingspunten van de grenzen opgenomen en daaruit volgt, dat door de meting de plaats van ieder punt van de grens en dus de grens zelf wordt bepaald, onafhankelijk van de onderlinge ligging dier grenzen. Juist dit is van het grootste belang, zooals straks zal blijken en verdere metingen die geschieden (afstanden van brekingspunt tot brekingspunt, transversalen, verlengden enz.) dienen uitsluitend ter controle; ze zijn onmisbaar om te kunnen beoordeelen of het werk deugdelijk is, maar ten opzichte van de vastlegging der grenspunten zijn het slechts metingen van de 2 e orde. Hier volgt een demonstratie van de bij de hermeting gebruikte steenen voor het verzekeren der vaste punten (kadpunteri)-, zie daarvoor het tijdschrift der vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1916, blz. 150 en volgende. De cijfers die door de meting zijn verkregen worden verzameld op een vel papier, dat eene schets bevat van het te meten terrein- Deze schets met de cijfers heet het veldwerk. Zooals ik reeds vroeger gezegd heb is het noodig de meting te verrichten, zoo spoedig mogelijk na de grensregeling om zeker te zijn, dat de grensteekens (steenen, palen enz.) in den tijd tusschen regeling en meting niet zijn verplaatst. Het veldwerk is de aanvulling van het proces-verbaal. Immers zeer vaak is het niet mogelijk op het proces-verbaal cijfers aan te geven voor afstanden, daar ver schillende terreinhindernissen het meten van die afstanden, in korten tijd, onmogelijk kunnen maken en het proces-verbaal niet per eigendom is aangelegd maar per blok. Men heeft dus achter elkander grenzen van en met verschillende eigenaren vast te stellen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 128