en practisch is het niet mogelijk alle eigenaren, die op vooraf vastgestelde uren verschijnen, te laten wachten tot eene tijdroovende meting is geschied. Verder geloof ik niet, dat er veel eigenaren gevonden zullen worden, die bij de opmeting van hun perceel zouden blijven tot die is afgeloopen, om zich dan zelf van de nauwkeurigheid der meting te gaan overtuigen. Daarom zal het proces-verbaal in het algemeen slechts aangeven den aard van de scheiding (sloot, heg, steenen, rikken, palen enz.) en eerst het veldwerk legt die scheidingen vast, Bezwaar kan dit m. i. evenwel niet hebben mits uit het veldwerk blijkt, dat, wat de landmeter opmeet, hetzelfde is als wat bij de grensregeling is bepaald en daarvoor is het wenschelijk.dat de tijdruimte tusschen grensregeling en meting zoo klein mogelijk is. Het veldwerk is weliswaar niet evenals het proces-verbaal een acte, maar slechts een aanvullend stuk, opgemaakt door den ambtenaar, die ook de acte heeft op gemaakt. Wanneer geen arbeid zonder voldoende controle wordt toegelaten en de ambtenaar geacht kan worden berekend te zijn voor de hem opgedragen taak, kan en moet in vele gevallen het veldwerk niet alleen het proces-verbaal aanvullen, maar zelfs ver vangen, waar dit laatste vaag geworden is door terreinwijziging. Het proces-verbaal geeft b.v. aan: Scheiding is kant weg. Volgt de meting onmiddellijk op de grensregeling, dan is die wegkant nog dezelfde als het proces-verbaal aangeeft. Later wordt die wegkant gewijzigd door vergraving, verplaatsing van een hek, rooiing van heggen, bestrating, enz., maar de scheiding blijft dezelfde. In dit geval kan het proces-verbaal niet meer juist de scheiding aangeven en alleen de cijfers van de aanvulling (het veldwerk) kunnen ons dan helpen om met nauwkeurigheid de oude grens uit te zetten. Dergelijke terreinwijzigingen kunnen veel voorkomen, zoodat op den duur het oorspronkelijk proces verbaal niet meer te gebruiken is voor aanwijzing der grenzen, hoewel toch de grens dezelfde is gebleven (door verbouwing worden hekken vervangen door muren, slooten worden gedempt enz.). Het proces-verbaal geeft den oorspronkelijken toestand weer, die toestand is gewijzigd voor zoover de vroeger opgenomen kenmerken op het terrein betreft en dan kunnen ons alleen nog de cijfers van het veldwerk gelegenheid geven de scheiding nauwkeurig uit te zetten. Daaruit volgt, dat het veldwerk vanzelf moet worden de aanvulling van het proces-verbaal en later zelfs de vervanging i 2 t

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 129