FRIEDRICH ROBERT HELMERT. IN MEMORIAM. In den ouderdom van bijna 74 jaren onsliep den 15 Juni 1917 aan de gevolgen eener beroerte, welke hem in Augustus 1916 had getroffen, Prof. Dr. F. R. Hel mert, Dr. Ing. honoris causaDirecteur van het Kon. Pruis. Geodetische Insti tuut en van het Centraalbureau der Internationale Aard meting. Mathematisch begaafd, bezield met liefde en toewijding voor zijne wetenschap, gedragen door eene schier onverwoestbare werk kracht, is het Helmert als weinigen tot in den avond van zijn lang en succesvol leven, vergund geweest, bij te kunnen dragen tot de ontwikkeling der Hoogere Geodesie. Geboren den 31 Juli 1843 te Freiberg in Sachsen bezocht hij eerst de Burgerschool zijner Vaderstad, doch vertrok reeds in 1857 naar Dresden, waar hij van 1859 tot 1863 aan het Poly- technicum studeerde. Toen hij het Polytechnicum verliet, werd hij begiftigd met eene Zilveren Medaille en een «Reise- stipendium». Onder de leeraren van het Polytechnicum voelde hij zich vooral tot Prof. Nagel aangetrokken en het is van grooten invloed op zijnen verderen levensloop geweest, dat Prof. Nagel, die in 1862 door de Sachsische regeering benoemd werd tot Commissaris van de «Middel-Europeesche Graad meting», in hetzelfde jaar werd belast met de Hoofddriehoeks- meting van Sachsen. Als assistent van Nagel was Helmert drie jaar lang bij deze driehoeksmeting werkzaam tot October 1866. Ter voltooiing zijner wetenschappelijke vorming vertrok Hel mert daarna naar de Universiteit te Leipzig, waar hij ge durende twee semesters van 5 November 1866 tot September 1867 de Colleges in Astronomie en Geodesie volgde bij Prof. Bruhns en in Volkhuishoudkunde bij Prof. Roscher. Den 12 Mei 1868 promoveerde Helmert hier tot Doctor in de Philosophie op een in Schlömilchs «Zeitschrift für Mathematik und Psysik» van 1868 verschenen Proefschrift 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1918 | | pagina 12